Notowania

E-handel stoi podróbkami. Podejrzanych jest 28 tys. e-sklepów

Handel podróbkami to nie od dziś biznes wart grube miliardy. Szara strefa przenosi się jednak do internetu. Aż 28 tys. sklepów w Unii może działać w oparciu o sprzedaż falsyfikatów. Wykorzystuje do tego jeden, bardzo prosty mechanizm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters / STG/REPORTER)
Z danych Eurostatu z 2016 roku wynika, że aż 2/3 obywateli Unii zrobiło zakupy przez Internet przynajmniej raz w ciągu roku

Z raportu Biura ds. Własności Intelektualnej UE (EUIPO) wynika, że handel podróbkami znanych marek w Unii Europejskiej kwitnie. Szczególnie w internecie.

Oprócz "tradycyjnych" e-sklepów tysiące punktów działa również na portalach społecznościowych, rynek wydaje się być pod tym względem bardzo zorganizowany.

Raport EUIPO wskazuje, że szczególnie często łamie się prawa własności intelektualnej. Istnieje także jeden model biznesowy, który - choć dla z pozoru ze sobą niepowiązanych sklepów - oparty jest o zorganizowaną, przestępczą działalność.

Zobacz: * *Rząd chce wprowadzić e-paragony. Koniec z wyblakłym papierem

Powszechną metodę "fejkowych" sklepów internetowych wykryto w Danii. Kiedy wygasają tam domeny internetowe (z końcówką ".dk") są natychmiast przejmowane. Na nie rejestrowane są sklepy internetowe, które sprzedają podróbki znanych marek - podaje Radio Zet.

Oprócz Danii sprawdzono także Hiszpanię, Wielką Brytanię, Szwecję, Niemcy. Badania wykazały, że w całej Unii mają miejsce podobne praktyki. Działają na tej samej zasadzie - rejestracji sprzedaży podróbek pod szyldem znanej marki.

Pod lupę wzięto 28 tys. e-sklepów. Aż 94 proc. z nich używa identycznego oprogramowania do obsługi sklepów. 40 proc. z wszystkich przeanalizowanych produktów dotyczyło dwóch znanych marek. 20 proc. z ofert stanowiły buty, a niemal 2/3 - odzież.

Za oszustwami stało zaledwie kilka firm w całej UE. Korzystali oni z serwerów dostawców, którzy znajdują się w Holandii, Turcji oraz Stanach Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że w e-handlu mamy zatem do czynienia ze zorganizowanym działaniem i sprzedażą podróbek na masową skalę.

Z danych Eurostatu z 2016 r. wynika, że aż 2/3 obywateli Unii zrobiło zakupy przez Internet przynajmniej raz w ciągu roku. Głównie kupowano artykuły sportowe oraz właśnie odzież.

Tagi: handel, e-zakupy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2018

BacaHahaha jak patrzę na Krupówki i turystów jak idą te badiory w armanim pp Gucci Versace itd to aż się śmiać chce ciuchy z olx za 200 zł a wożą się … Czytaj całość

02-04-2018

GOSTEK766Na naszych oczach tworzy się poństwo totalitarne policyjne . Jesteśmy inwigilowani na każdym kroku i w każdym miejscu.

02-04-2018

KefW Polsce za przyłapanie sklepu na sprzedaży podróbek lub za złapanie osób sprowadzających podróbki na dzień dobry kara 100tys i po problemie. Jakim … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)