Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fabryka Jaguara na Słowacji. Umowa już w tym tygodniu

0
Podziel się:

Jeszcze tylko kilka dni i wreszcie wszystko będzie na papierze.

Fabryka Jaguara na Słowacji. Umowa już w tym tygodniu
(Jesse Nandra/flickr (CC BY 2.0))

Fabryka Jaguara coraz bliżej Słowacji. Już w tym tygodniu zostanie podpisana umowa między Tata Motors a rządem w Bratysławie o budowie nowego zakładu. Słowacja wygrała wyścig o fabrykę Jaguara z Polską.

Jeszcze tylko kilka dni i wreszcie wszystko będzie na papierze. O tym, że Jaguar będzie produkowany na Słowacji, a nie w Polsce, wiemy już od dawna, ale jednak dopiero teraz dobiegają końca prace nad podpisaniem specjalnej umowy. Jak informuje wydawany w Indiach "Economic Times" dokumenty będą gotowe już w tym tygodniu. Sama fabryka ma powstać niedaleko Nitry.

Jaguar Land Rover jest koncernem należącym do hinduskiej firmy Tata Motors, która stała się znana przede wszystkim dzięki produkcji najtańszego samochodu na świecie. Dziś należy ona do najbardziej liczących się graczy na rynku motoryzacyjnym.

Jaguar chce postawić na Słowacji fabrykę, która rocznie będzie produkować nawet 300 tysięcy samochodów. Początek produkcji zaplanowano na 2018 rok. Inwestycja nie będzie realizowana w Polsce, ponieważ firma oceniła, że to właśnie Słowacja ma lepsze zaplecze logistyczne i przemysłowe.

Pod koniec sierpnia tego roku indyjska gazeta ekonomiczna "Economic Times of India" poinformowała, że w wyścigu o nową fabrykę Polska pokonała Słowację. Media dolnośląskie podawały, że inwestycja koncernu TATA miałaby powstać w Jaworze, gdzie powstaje Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej, która będzie obejmować ponad 460 ha. Wicepremier Janusz Piechociński potwierdził, że polski rząd prowadzi rozmowy z "poważnym partnerem z sektora motoryzacyjnego", ale nie podał jego nazwy.

Ostatecznie jednak Jaguar zdecydował się na Słowację. Zdaniem ówczesnego ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, koncern Tata postawił nam zbyt wygórowane warunki, co do przywilejów, jakie miał dostać, i Polska się na to nie zgodziła.

Początkowe oczekiwania inwestora fabryki Jaguara w Polsce dotyczące pomocy publicznej przekraczały to, co budżet przewidział dla 54 projektów zapewniających 40 tys. miejsc pracy - zauważył wicepremier Janusz Piechociński. Dodał, że hindusi chcieli utworzyć tylko 3,9 tys. miejsc pracy.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)