Notowania

gaz
28.10.2016 18:51

Jest alternatywa dla dostaw gazu z Rosji

Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej to jeden z tematów dyskutowanych podczas konferencji GLOBSEC Tatra Summit 2016 w Bratysławie. Uczestnicy obrad mówili o możliwościach dywersyfikacji dostaw gazu do Unii, dzięki wykorzystaniu złóż na Morzu Kaspijskim, Śródziemnym i Północnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Magnascan/Pixabay.com/CCO)

Wielu z nich zwracało uwagę, że ożywiona współpraca turecko-rosyjska w sferze budowy nowych tras przesyłowych gazu może doprowadzić do nieopłacalności projektów, dzięki którym kraje Unii kupowałyby gaz ze złóż kaspijskich i złóż na Morzu Śródziemnym, znajdujących się na wodach terytorialnych Egiptu i Izraela.

Podkreślano, że Gazprom proponuje Turcji relatywnie niskie ceny i to może prowadzić do trudności w realizacji projektów pozwalających na dywersyfikację dostaw.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za współpracę energetyczną krajów unijnych Marosz Szefczowicz przekonywał, że mimo wszystko gaz kaspijski dotrze wkrótce na południe Europy. - Konkurencja jest rzeczywiście bardzo trudna, ale jednocześnie jestem głęboko przekonany, że będziemy mieli gaz kaspijski przed rokiem 2020 - mówił.

Tak zwany Korytarz Południowy, którym popłynie gaz z Azerbejdżanu, a w przyszłości być może z innych krajów regionu kaspijskiego, ma stanowić alternatywę dla dominujących na rynku europejskim dostaw z Rosji.

Tagi: gaz, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2016

HehKto używa gazu ten popiera Rosję. Proste. Łatwo sprawdzić kto bardziej a kto mniej. Po rachunkach za gaz.

29-10-2016

lopno niestety cameron zniszczyl swoj kraj swoja zawiscia do emigrantow no jak ktos zazdrosny zawistny to i konsenkwencje musi poniesc zwlaszcza ze duzo … Czytaj całość

29-10-2016

lewgolodupcy z uni zle mysla

Rozwiń komentarze (6)