Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KE: Koszt upadku Schengen nawet 18 mld rocznie. Straty dla polskiej gospodarki

KE: Koszt upadku Schengen nawet 18 mld rocznie. Straty dla polskiej gospodarki

Fot. Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Komisja Europejska szacuje, że przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen kosztowałoby unijną gospodarkę od 5 do 18 mld euro rocznie. Dodatkowe koszty upadku Schengen dla Polski mogłyby wynieść pół miliarda euro.

W czwartek KE opublikowała "mapę drogową", która ma na celu przywrócenie normalnego działania strefy Schengen. Tymczasowe kontrole na wewnętrznych granicach, przywrócone przez niektóre państwa w obliczu fali migracyjnej, mają zniknąć do końca 2016 roku - zakłada Komisja.

Wskazuje, że tymczasowe kontrole graniczne, wprowadzone m.in. przez Niemcy, Szwecję i Danię, nie tylko utrudniają swobodny przepływ osób, ale wiążą się także z poważnymi kosztami gospodarczymi.

- Komisja oszacowała, że pełne przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen spowodowałoby natychmiastowe koszty bezpośrednie, sięgające od 5 mld euro do 18 mld euro rocznie (0,05 proc.-0,13 proc. PKB). Te koszty koncentrowałyby się na określonych podmiotach i regionach, ale wpłynęłyby na całą gospodarkę UE - ocenia KE.

- Kraje członkowskie, jak Polska, Holandia i Niemcy poniosłyby dodatkowe koszty związane z transportem drogowym towarów, wynoszące ponad 500 mln euro - szacuje Komisja.

Polska, schengen, kontrola graniczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ios
84.185.242.* 2016-03-05 00:37
I jeszcze irmy beda uciekac z Polski na zachod jezeli kolejki kolejki TIRow beda za dlugie bo czesci do produkcji musza byc na czas
Rafael77
46.76.129.* 2016-03-05 00:30
Co za czarnowidztwo. Nie ma co demonizować. Zanim powstała cała strefa Schengen,interesy były też sprawnie prowadzone,a wymiana handlowa funkcjonowała na dobrym poziomie. Nie rozumiem tego całego straszenia...
zamknacgranice
83.20.59.* 2016-03-04 20:59
Takie koszta to jest nic w porownaniu z utrzymywaniem najezdzcow roznego sortu z tabunem bachorow. Potem zacznie si8e u nas dzihad. Po co byla ta Unia? Byly granice i bylo ok. Kto nielegalnie przekroczyl to zostal zatrzymany, wycofany a jak nie sluchal to odstrzelony. Tak powinno byc nadal.
Zobacz więcej komentarzy (11)