Notowania

podatek handlowy
08.07.2016 11:33

Lobbing sieci handlowych u komisarz Bieńkowskiej? Potwierdziły się informacje money.pl

Potwierdziły się wczorajsze informacje money.pl, jakoby w Komisji Europejskiej trwały rozmowy na temat zablokowania ustawy wprowadzającej w Polsce podatek handlowy. Kluczową rolę ma w nich odgrywać Elżbieta Bieńkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(THIERRY MONASSE/REPORTER)

Potwierdziły się informacje money.pl o spotkaniu przedstawicieli sieci handlowych w gabinecie Elżbiety Bieńkowskiej w Brukseli. Trwały rozmowy na temat ustawy wprowadzającej w Polsce podatek handlowy.

- Jeden z członków gabinetu komisarz Bieńkowskiej odbył krótkie spotkanie 28 czerwca z panią Juszkiewicz, a także z panem Bathory - poinformowała nas Lucia Caudet z biura prasowego komisarz Bieńkowskiej, jednak nie chciała podać szczegółów spotkania. - Uczestnicy wymienili spostrzeżenia odnośnie sytuacji konkurencyjnej na rynku wewnętrznym, w szczególności w Europie środkowo-wschodniej - zdradziła jedynie.

Jak pisaliśmy w money.pl, według naszych informacji,28 czerwca br. w gabinecie Bieńkowskiej doszło do spotkania z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji. To ona reprezentuje interesy zagranicznych koncernów, takich jak Auchan, Tesco czy Jeronimo Martins. Dzisiaj już wiemy, że w rozmowach uczestniczyła prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

Towarzyszył jej też węgierski prawnik Gabor Bathory z prestiżowej brukselskiej kancelarii Van Bael&Bellis, specjalista od prawa konkurencji. Na spotkaniu poruszono kwestię przygotowywanej właśnie skargi na podatek handlowy.

Zagraniczne sieci chcą go zaskarżyć do Directorate-General for Competition, czyli europejskiego urzędu do spraw konkurencji. To on zajmie się protestem i rozstrzygnie, czy podatek jest zgodny z prawem unijnym. Na spotkaniu przedstawiciele sieci handlowych mieli usłyszeć zapewnienie, że komisarz Bieńkowska jest skłonna pomóc przy interwencji w Directorate-General for Competition. Według szacunków prawników, podatek - gdyby faktycznie do takiej interwencji doszło - można by zakwestionować w niespełna dwa miesiące.

- Przyglądamy się uważnie tej sytuacji i jesteśmy w bliskim kontakcie z Komisją Europejską, dzięki czemu dokładnie wiemy, co się dzieje. Zanim będziemy mogli złożyć formalną skargę do KE, ustawa musi wejść w życie. Rozważamy wszelkie dostępne opcje i skarga jest jedną z nich - zapewnił w rozmowie z money.pl Ilya Bruggeman z brukselskiego biura EuroCommerce, organizacji zrzeszającej m. in. POHiD.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy już w czwartek biuro prasowe komisarz. Jej asystent Bartosza Lasota w rozmowie telefonicznej ani nie zaprzeczył spotkaniu, ani go nie potwierdził. Zasłaniał się nieznajomością kalendarza, choć to on za niego odpowiada. Biuro prasowe Komisji Europejskiej odpowiedziało nam, że sama Bieńkowska z nikim w tej sprawie się nie spotkała. Nie udzieliło jednak informacji, czy z POHiD-em rozmawiał ktoś z jej gabinetu. Dopiero w piątek uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie spotkania przeprowadzonego pod koniec czerwca.

Tagi: podatek handlowy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2016

trzeba było używać rozumunie wiem skąd to oburzenie !!!skoro w polsce nie przestrzega się prawa to nie powód żeby w UE łamane było prawo ....pis już jedną ustawę medialną … Czytaj całość

08-07-2016

brawo Bieńkowskato bardzo dobrze że ustawa zostanie zablokowana,nie będzie podwyżek w sklepach. a szydło niech sobie wydrukuje kasę na 500+bez pokrycia....

10-07-2016

?...Właśnie tacy niewybieralni urzędnicy jak Bieńkowska mają najwięcej do powiedzenia w Unii. Nie do takiej UE wstępowała Polska. To już dyktatura?...

Rozwiń komentarze (638)