Notowania

paih
14-11-2017 (17:05)

Chiny największym inwestorem w Polsce wspieranym przez państwo

Chińczycy coraz chętniej inwestują w Polsce. Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że projekty z Państwa Środka były - pod względem wartości - największymi obsługiwanymi przez PAIiH.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Przywódca Chin Xi Jinping kilkukrotnie spotykał się z polskimi politykami. Inwestycje są tego efektem?

Chińscy inwestorzy w listopadzie po raz pierwszy znaleźli się na czele zestawienia przygotowywanego przez państwową spółkę, obsługującą zagraniczną ekspansję polskich przedsiębiorstw oraz największe projekty firm zagranicznych, wkraczających na nasz rynek.

Inwestycje w Polsce to nie tylko firmy zagraniczne. Zobacz też, co planuje KGHM:

To właśnie portfel projektów inwestycyjnych w Polsce zdominowali Chińczycy. Ich łączna wartość wyniosła 1,11 mld euro (około 5 mld zł). Niemcy, którzy spadli na drugie miejsce, prowadzą inwestycje warte 1,05 mld euro.

USA daje najwięcej

Jeśli chodzi o liczbę projektów, to pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone. Niemal co trzecia inwestycja, wspierana przez Agencję, jest prowadzona przez przedsiębiorców zza Atlantyku (61 - o 10 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Ich wartość sięgnęła 993,4 mln euro.

Na kolejnych pozycjach znalazły się Niemcy (21 projektów wobec 26), Japonia łącznie z Wielką Brytanią (oba po 12 projekty względem siedmiu w ubiegłym roku).

Działalność PAIH

PAIH poinformowała również o dotychczasowej działalności w roku 2017. W tym czasie udało się zamknąć 53 inwestycyjne o łącznej wartości 1,99 mld euro, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w stosunku do tego samego okresu w 2016 r., gdy ich łączna wartość wyniosła 1,2 mld euro.

Łączna wartość, wszystkich prowadzonych przez Agencję projektów, to 5,7 mld euro. Dzięki tym pieniądzom może powstać ponad 58 tys. miejsc pracy.

Tagi: paih, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2017

kaczkaProszą staliśmy się tanią siłą roboczą dla Azjatów komunistów to tylko rząd PIS może dopuścić do upodlenia narodu

14-11-2017

jodikUduszą Nas inwestycjami, czy za marne grosze będziemy pracować ?

17-01-2018

TyleOstrzegałem i ostrzegam przed Chińczykami ... Już Pawlak przekraczał tam bariery dźwięku. Tam wszystko rozgrywa się za pomocą łapówek!!!

Rozwiń komentarze (3)

Wybrane dla Ciebie