Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Chiny największym inwestorem w Polsce wspieranym przez państwo

Chiny największym inwestorem w Polsce wspieranym przez państwo

Przywódca Chin Xi Jinping kilkukrotnie spotykał się z polskimi politykami. Inwestycje są tego efektem? Fot. Polaris/East News
Przywódca Chin Xi Jinping kilkukrotnie spotykał się z polskimi politykami. Inwestycje są tego efektem?

Chińczycy coraz chętniej inwestują w Polsce. Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że projekty z Państwa Środka były - pod względem wartości - największymi obsługiwanymi przez PAIiH.

Chińscy inwestorzy w listopadzie po raz pierwszy znaleźli się na czele zestawienia przygotowywanego przez państwową spółkę, obsługującą zagraniczną ekspansję polskich przedsiębiorstw oraz największe projekty firm zagranicznych, wkraczających na nasz rynek.

Inwestycje w Polsce to nie tylko firmy zagraniczne. Zobacz też, co planuje KGHM:


 

To właśnie portfel projektów inwestycyjnych w Polsce zdominowali Chińczycy. Ich łączna wartość wyniosła 1,11 mld euro (około 5 mld zł). Niemcy, którzy spadli na drugie miejsce, prowadzą inwestycje warte 1,05 mld euro.

USA daje najwięcej

Jeśli chodzi o liczbę projektów, to pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone. Niemal co trzecia inwestycja, wspierana przez Agencję, jest prowadzona przez przedsiębiorców zza Atlantyku (61 - o 10 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Ich wartość sięgnęła 993,4 mln euro.

Na kolejnych pozycjach znalazły się Niemcy (21 projektów wobec 26), Japonia łącznie z Wielką Brytanią (oba po 12 projekty względem siedmiu w ubiegłym roku).

Działalność PAIH

PAIH poinformowała również o dotychczasowej działalności w roku 2017. W tym czasie udało się zamknąć 53 inwestycyjne o łącznej wartości 1,99 mld euro, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w stosunku do tego samego okresu w 2016 r., gdy ich łączna wartość wyniosła 1,2 mld euro.

Łączna wartość, wszystkich prowadzonych przez Agencję projektów, to 5,7 mld euro. Dzięki tym pieniądzom może powstać ponad 58 tys. miejsc pracy.

 


ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Tyle
2018-01-17 16:53
Ostrzegałem i ostrzegam przed Chińczykami ... Już Pawlak przekraczał tam bariery dźwięku. Tam wszystko rozgrywa się za pomocą łapówek!!!
kaczka
2017-11-14 23:29
Proszą staliśmy się tanią siłą roboczą dla Azjatów komunistów to tylko rząd PIS może dopuścić do upodlenia narodu
jodik
2017-11-14 18:20
Uduszą Nas inwestycjami, czy za marne grosze będziemy pracować ?