Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska będzie płatnikiem netto w UE w 2016 r. Oto przyczyny

0
Podziel się:

Polska stanie się płatnikiem netto w UE 2016 roku. Winne są opóźnienia w wypłacie środków z nowej perspektywy finansowej.

Polska będzie płatnikiem netto w UE w 2016 r. Oto przyczyny
(Jacek Bereźnicki)

Polska stanie się płatnikiem netto w UE 2016 roku. Winne są opóźnienia w wypłacie środków z nowej perspektywy finansowej.

Wiceminister w nowym resorcie rozwoju Jerzy Kwieciński twierdzi, że Polska w przyszłym roku więcej pieniędzy wpłaci do budżetu Unii Europejskiej niż otrzyma. – Z powodu opóźnienia w uruchomieniu nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 nasz kraj stanie się płatnikiem netto – stwierdził Jerzy Kwieciński na antenie radia Wnet.

Wiceminister ocenia, że opóźnienie w rozpoczęciu nowej perspektywy finansowej wynosi 8 do 10 miesięcy. Można więc wnioskować, że w sumie bilans wpłat i wypłat będzie dla Polski korzystny, jednak nie wiadomo, kiedy zaległe pieniądze z nowej perspektywy, zostaną wyrównane.

- Przez wszystkie lata do tej pory, każdego roku dostawaliśmy z Unii Europejskiej, więcej aniżeli wpłacaliśmy. Dotychczas te proporcje były mniej więcej takie, że nasz wkład wynosił ok 1/4 . W tej chwili, ponieważ bogacimy się i będziemy relatywnie więcej wpłacali do tego budżetu, nasz wkład będzie stanowił 1/3 tego, co z UE dostajemy – powiedział Kwieciński.

Co prawda, suma składek od poszczególnych krajów w nowej perspektywie powinna się zmniejszyć, bo zmniejszył się górny pułap wydatków w nowym budżecie, jednak właśnie ze względu na szybszy rozwój naszego kraju, polska składka w 2016 roku będzie wyższa niż w poprzednim roku.

Jak wyliczana jest składka?

Składki, jakie poszczególne kraje wpłacają do wspólnego budżetu zależą od wielkości ich gospodarki, czyli dochodu narodowego brutto, podatku VAT i ceł na granicach zewnętrznych UE. To jednak duże uproszczenie, bo na wielkość składki wpływają również rabaty, jakie niektóre kraje wynegocjowały sobie z UE. Przykładem może być Wielka Brytania, która jeszcze za czasów Margaret Thatcher uzyskała rabat. W 1984 r. Żelazna Dama uderzyła w stół i powiedziała: „oddajcie mi moje pieniądze”. I dostała, czego chciała. Od tamtej pory na ten rabat muszą zrzucić się wszyscy pozostali.

Dostaliśmy 74 mld euro w ciągu 11 lat

Przypomnijmy, że w ciągu 11 lat obecności Polski w UE na każdą złotówkę wpłaconą przez nas do wspólnego budżetu przypadały trzy, które do nas wróciły. Od 2004 roku wpłaciliśmy ok. 35 mld euro w formie składek, a otrzymaliśmy z powrotem ponad 109,6 mld euro. Od początku naszej obecności w Unii Polska zyskała netto ok. 74 mld euro.

Obecna perspektywa finansowa według szacunków resortu finansów na lata 2014-2020 zakłada, że Polska wpłaci do unijnego budżetu 29,8 mld euro, a otrzyma z niego 105,8 mld euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)