Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Moody's obniża rating Włoch. Agencji nie podoba się budżet i polityka rządu

Agencja Moody's obniżyła rating Włoch z Baa2 do Baa3. Jak wskazuje agencja, to przede wszystkim efekt zwiększonego deficytu, jednak wpływ na decyzję ma też polityka rządu, który unika reform gospodarczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
Agencja przestrzega przed eskalacją konfliktu Włochy-UE

Obniżenie ratingu jest związane ze zmianą strategii budżetowej rządu i znacząco podniesionym deficytem - uzasadniała agencja Moody's. Rząd zapowiedział, że deficyt w 2019 r. wyniesie 2,4 procent PKB - a to znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy.

Amerykańska agencja krytykuje również rząd Giuseppe Contego za brak planu reform, które mogłyby pomóc wyjść krajowi z gospodarczego impasu. Jednocześnie Moody's uważa, że ryzyko wyjścia Włoch ze strefy euro pozostaje bardzo niskie. Agencja jednak zaznacza, że może ono wzrosnąć, jeśli konflikt pomiędzy włoskimi władzami a Brukselą będzie eskalować. A pierwsze oceny budżetu tego kraju przez Komisję Europejską są bardzo negatywne. KE jest zdania, że założenia budżetu to odejście od wcześniejszych zobowiązań Rzymu.

*Włochy w kolejce do wyjścia. "UE powinna wyciągnąć wnioski z brexitu". Zobacz wideo: *

W najbliższym czasie rząd Contego ma bronić swojego budżetu na forum unijnych instytucji.

Rating Baa3 oznacza, że obligacje są obarczone ryzykiem. Znacznie wyższy rating ma według tej agencji Polska - pozostaje on na poziomie A2.

Tydzień temu inna agencja S&P podniosła rating Polski, mimo że wcześniej była bardzo krytyczna wobec przyszłości polskiej gospodarki pod rządami PIS. Podwyżka ratingu Polski była pozytywnym zaskoczeniem. Agencja podkreślała, że dane gospodarcze okazały się lepsze niż oczekiwali analitycy, podobnie jak wpływy podatkowe. Agencja S&P obniżyła z kolei szacunek deficytu sektora finansów publicznych Polski na 2018 r. z 2,0 proc. do zaledwie 0,9 proc. PKB. Trzykrotnie w tym roku jej analitycy podnosili prognozy wzrostu gospodarczego na 2018 i zgodnie z obecnymi szacunkami PKB ma iść w górę o 4,8 proc.

- Przez dwa lata okazało się, że system finansowy jest stabilny, wytrzymuje nacisk programów socjalnych. Mało tego, równoważy budżet. S&P odszedł od oceny politycznej i prawnej sytuacji w kraju, podkreślając zdyscyplinowanie budżetowe i otwarcie naszej gospodarki - zauważa dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: włochy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2018

Józek BonkMoody's Standard & Poor's i Fitch Ratings utrzymywały rating AAA dla Lehman Brothers przynajmniej do połowy września 2008 r Lehman Brothers ogłosił … Czytaj całość

21-10-2018

EmigrantBrawo Wlochy. Dosyc niszczenia Europy przez bandycka Unie Niemiecka.

21-10-2018

Dar.MOŻE JAK MERKEL PRZEGRA TO BEDZIE SPOKOJ W UNII . A WYGRANI ROZLICZĄ JĄ I POSADZĄ DO WIĘZIENIA .

Rozwiń komentarze (27)