Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Moody's obniża rating Włoch. Agencji nie podoba się budżet i polityka rządu

27
Podziel się:

Agencja Moody's obniżyła rating Włoch z Baa2 do Baa3. Jak wskazuje agencja, to przede wszystkim efekt zwiększonego deficytu, jednak wpływ na decyzję ma też polityka rządu, który unika reform gospodarczych.

Agencja przestrzega przed eskalacją konfliktu Włochy-UE
Agencja przestrzega przed eskalacją konfliktu Włochy-UE

Obniżenie ratingu jest związane ze zmianą strategii budżetowej rządu i znacząco podniesionym deficytem - uzasadniała agencja Moody's. Rząd zapowiedział, że deficyt w 2019 r. wyniesie 2,4 procent PKB - a to znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy.

Amerykańska agencja krytykuje również rząd Giuseppe Contego za brak planu reform, które mogłyby pomóc wyjść krajowi z gospodarczego impasu. Jednocześnie Moody's uważa, że ryzyko wyjścia Włoch ze strefy euro pozostaje bardzo niskie. Agencja jednak zaznacza, że może ono wzrosnąć, jeśli konflikt pomiędzy włoskimi władzami a Brukselą będzie eskalować. A pierwsze oceny budżetu tego kraju przez Komisję Europejską są bardzo negatywne. KE jest zdania, że założenia budżetu to odejście od wcześniejszych zobowiązań Rzymu.

Zobacz także: Włochy w kolejce do wyjścia. "UE powinna wyciągnąć wnioski z brexitu". Zobacz wideo:

W najbliższym czasie rząd Contego ma bronić swojego budżetu na forum unijnych instytucji.

Rating Baa3 oznacza, że obligacje są obarczone ryzykiem. Znacznie wyższy rating ma według tej agencji Polska - pozostaje on na poziomie A2.

Tydzień temu inna agencja S&P podniosła rating Polski, mimo że wcześniej była bardzo krytyczna wobec przyszłości polskiej gospodarki pod rządami PIS. Podwyżka ratingu Polski była pozytywnym zaskoczeniem. Agencja podkreślała, że dane gospodarcze okazały się lepsze niż oczekiwali analitycy, podobnie jak wpływy podatkowe. Agencja S&P obniżyła z kolei szacunek deficytu sektora finansów publicznych Polski na 2018 r. z 2,0 proc. do zaledwie 0,9 proc. PKB. Trzykrotnie w tym roku jej analitycy podnosili prognozy wzrostu gospodarczego na 2018 i zgodnie z obecnymi szacunkami PKB ma iść w górę o 4,8 proc.

- Przez dwa lata okazało się, że system finansowy jest stabilny, wytrzymuje nacisk programów socjalnych. Mało tego, równoważy budżet. S&P odszedł od oceny politycznej i prawnej sytuacji w kraju, podkreślając zdyscyplinowanie budżetowe i otwarcie naszej gospodarki - zauważa dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
Tylko prawda
6 lat temu
Te analityki to kpina. U mnie wróżka na osiedlu ma większy procent trafności wróżb niż ci "eksperci". Proponuję zamienić miejscami wróżki i ekspertów. Różnicy nie dostrZeże nikt a trafnośc prognoz może wzrosnąć.
JohnnyB
6 lat temu
Bankructwo Włoch będzie wstępem do kolejnego konfliktu światowego , a swoją cegiełkę która zatopi ten włoski wrak dorzuci Rosja której potężne wydatki na obronność zdają się to potwierdzać....
Staś T.
6 lat temu
Wszystkie państwa południowej Europy to radośni bankruci. Sjesta ,fiesta i spanie do południa. Wino, kobiety i śpiew.
PEWNIAK
6 lat temu
wLOCHY MAJA SIE DOBRZE.cZY TEN FAKT PRZEZYJA rOSJA,NIEMCY I fRANCJA???
It
6 lat temu
Włochy to Bankruty jeszcze 5lat i Unia sama ich wyrzuci
...
Następna strona