Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reformy w Grecji. Ateny nie wykluczają prywatyzacji wodociągów i metra

7
Podziel się:

Grecki parlament ma we wtorek przyjąć kolejne reformy oszczędnościowe. Chodzi o warunki, jakie postawili Atenom wierzyciele w zamian za przelanie 2 miliardów 800 milionów euro z ostatniego pakietu kredytowego dla Grecji.

Reformy w Grecji. Ateny nie wykluczają prywatyzacji wodociągów i metra
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bFexyvUB

To druga część transzy zatwierdzona przez Eurogrupę dla Aten w maju.

Specjaliści twierdzą, że chociaż jest to najłatwiejszy do przyjęcia z dotychczasowych pakietów reform, zawiera istotne zmiany. Likwiduje między innymi ulgi podatkowe dla osób, które dopiero zaczynają działać w swoim zawodzie, jak lekarze, prawnicy czy farmaceuci. Ulgi te obiecał im wcześniej premier Aleksis Tsipras.

bFexyvUD

Najważniejsza reforma dotyczy jednak prywatyzacji i to na nią najbardziej nalegali wierzyciele. Do greckiego funduszu prywatyzacyjnego przechodzą bowiem kolejne państwowe przedsiębiorstwa - w tym wodociągi, zakłady energetyczne i ateńskie metro.

Wcześniej grecki rząd zapewniał, że ich prywatyzacja nie wchodzi w rachubę - teraz mówi, że to niewykluczone.

Greckie związki zawodowe sektora państwowego sprzeciwiają się tej decyzji. Twierdzą, że to największa wyprzedaż majątku narodowego w historii Grecji, która w dodatku dotyczy podstawowych dóbr - wody i prądu.

Związki nawołują Greków do masowego uczestnictwa w demonstracji pod parlamentem. Protest pod greckim parlamentem w Atenach ma się rozpocząć o 17:00.

bFexyvVe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(7)
pucio 54
5 lata temu
Lekarze ,Prawnicy i FARMACEUCI ..........Faktycznie takim działalnościom GŁÓWNIE potrzebne są ulgi ...w końcu IM NAJTRUDNIEJ zarobić ...........co innego wszelakim rzemieślnikom ,fryzjerom i temu podobnym -im grosz leci z nieba ...........
Max
5 lata temu
Jam mówi stare greckie przysłowie "Z pustego i Salomon nie naleje", odwlekają tylko nieuniknione. Tajemnica poliszynszyla że Grecy ciągną więcej niż mają wpływów z budżetu. Jedno pokolenie przeżre całą krwawicę. Widać im to nie przeszkadza, kolejne pokolenie wyemigruje do Anglii, Niemiec. Najlepiej posłać tam Balcerowicza i wszystko sprywatyzuje. Nas także to czeka, weszliśmy na tę samą ścieżkę, ale tak jak piszę młodzi zawsze mają wybór i mogą wyemigrować. Gdyby nie Biedronka i Mc Donnalds na prowincji ludzie nie mieli by pracy.
Smok_Wawelski
5 lata temu
Niech zgadnę - wykupią wszystko Niemcy?
bFexyvVf
gość2
5 lata temu
Powinni sprywatyzować Akropol i Olimpię.
Prospektor
5 lata temu
Już niedługo czeka nas druga Grecja pod rządami PIS-u - jest to nieuniknione ..... niestety