Notowania

tesco
04.10.2017 14:34

Brytyjczycy zawdzięczają dobre wyniki Polakom. Tesco u siebie ma problemy

Brexit daje się we znaki znanej brytyjskiej sieci supermarketów, która odbija sobie to w innych krajach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szymon Blik/Reporter)
Tesco notuje dobre wyniki sprzedaży w Polsce.

Brexit daje się we znaki znanej brytyjskiej sieci supermarketów. Spadek dynamiki sprzedaży na Wyspach ratują jednak inne kraje, w których działa Tesco. Do nich zalicza się Polska, gdzie przychody w pierwszym półroczu przekroczyły 5 mld zł.

W pierwszym półroczu cała grupa Tesco, której sklepy rozproszone są niemal na całym świecie, zanotowała sprzedaż na poziomie 25,2 mld funtów, co daje blisko 122 mld w przeliczeniu na złotówki.

Od blisko siedmiu kwartałów rośnie sprzedaż brytyjskiej grupy, która odnotowała w ciągu ostatnich sześciu miesięcy blisko 759 mln funtów zysku, co oznacza wzrost rok do roku o 27 proc. (wyłączając zdarzenia jednorazowe, zaburzające porównywalność statystyk).

Niezłe wyniki pozwoliły w końcu na wypłatę dywidendy. Przez ostatnie trzy lata spółka nie decydowała się na podział zysków, zatrzymując je przy sobie. Oczywiście miało to związek z problemami finansowymi i związaną z nimi restrukturyzacją.

Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że problemy nie zniknęły, a na lokalnym, brytyjskim rynku nawet narastają. Ma to związek z Brexitem. Słaby funt, który jest bezpośrednią przyczyną procesu wyprowadzania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wpływa m.in. na wzrost cen importowanych towarów. Te z kolei zwiększają koszty, przyczyniając się do spadku tempa wzrostu sprzedaży - wskazuje agencja Bloomberg.

Brexit. Co to oznacza dla Polaków?

Badania Kantar Worldpanel wskazują, że tylko warzywa na Wyspach drożeją w tempie ponad 3 proc. w skali roku, podczas gdy Tesco, chcąc utrzymać konkurencyjność, podniosło je w tym samym czasie o około 2 proc.

- Biznes Tesco na Wyspach pozostaje kruchy i sieć potrzebuje znaczącej poprawy sprzedaży, która zrównoważyłaby rosnące koszty działalności - komentuje sytuację Bryan Garnier, analityk Antoine Parison, cytowany przez Bloomberg.

Dobre wyniki całej grupy Tesco zawdzięcza głównie innym rynkom. Zagraniczne media wymieniają przy tym Tajlandię i Polskę.

W naszym kraju półroczna sprzedaż w w marketach Tesco wyniosła ponad miliard funtów, co daje ponad 5 mld zł. To kwota większa niż dochody sieci generowane w porównywalnych krajach takich jak Czechy, Węgry czy Słowacja.

Ogółem zysk operacyjny Tesco w Europie Środkowej w pierwszym półroczu wzrósł ponad 3-krotnie.

Tagi: tesco, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

KrissPolskie markety... proszę bardzo Dino ciągle się rozwija, powiększają ilość sklepów i prą do przodu

04-10-2017

XxxPolacy powinni kupowac w Dino czy Lewiatanie.To polskie supermarkety.

05-10-2017

asdCzemu wciąż nie ma polskich markletów o międzynaorodowym zasięgu? Niby brak kapitału. Ale przedsiębiorcy mogliby połączyć siły np inwestorzy z Polski, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)