Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Deklaracja Theresy May. "Mieszkający w UK legalnie, będą mogli zostać"

Deklaracja Theresy May. "Mieszkający w UK legalnie, będą mogli zostać"

Szefowa brytyjskiego rządu na szczycie w Brukseli Fot. REUTERS
Szefowa brytyjskiego rządu na szczycie w Brukseli

Nie chcę pozostawiać wątpliwości: obywatele Unii Europejskiej legalnie mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli tu pozostać - deklaruje brytyjska premier Theresa May w liście otwartym opublikowanym na Facebooku. Rozmowy rozwodowe z Brukselą idą na razie jak po grudzie.

Strony muszą ustalić między innymi, jaki będzie status obywateli Unii w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków w krajach UE po brexicie. Tymczasem pięć tur rozmów zakończyło się niczym, a dyplomaci rozkładają ręce, mówiąc wprost o impasie.

Pierwszym problemem są rozliczenia finansowe. Czyli w skrócie, z jakiej części swoich zobowiązań wywiąże się Londyn. Tak długo jak rachunki nie będą się zgadzać, negocjacje nie ruszą dalej.

Zobacz też: Polacy w Wielkiej Brytanii. Jaka przyszłość po Brexicie?

 

 

Tymczasem do Brukseli zjechali unijni przywódcy, żeby na szczycie rozmawiać o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Jak pisze brytyjska prasa, May nie ma na szczycie żadnej konkretnej oferty dla przywódców europejskich.

Zamieściła za to na Facebooku długi list otwarty, w którym zapewnia, że prawa obywateli są dla niej priorytetem, podobnie jak dla pozostałych przywódców krajów Unii. "Będziemy się skupiali w nadchodzących tygodniach nad wypracowaniem takiego kompromisu, który będzie na rękę zarówno dla ludzi tu, w Wielkiej Brytanii, jak i dla ludzi w Unii" - napisała. "Nie chcę pozostawiać wątpliwości: obywatele Unii Europejskiej legalnie mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli tu pozostać" - deklaruje.

"Niektórzy oskarżali nas, że traktujemy obywateli UE jak kartę przetargową. Nic bardziej mylnego. Mieszkańcy UE, którzy związali swoje życie z Wielką Brytanią wnieśli ogromny wkład w nasz kraj. Chcemy, by oni i ich rodziny tu zostali" - pisze premier. Zaznaczyła, ze porozumienie będzie dotyczyć nie tylko prawa do pobytu, ale także opieki zdrowotnej, emerytur i innych świadczeń, jakie mają mieszkańcy.

Jak deklaruje May, brytyjska administracja pracuje nad uproszczonym systemem cyfrowym dla osób starających się o pobyt w UE. System ma być przyjazny, prowadzić użytkownika krok po kroku. Koszt aplikowania ma być najniższy z możliwych - nie wyższy niż koszt uzyskania brytyjskiego paszportu. Dla tych, którzy już mają prawo pobytu ma być przygotowany prosty system wymiany urzędowego statusu.

Jak pisaliśmy w money.pl, w Wielkiej Brytanii mieszka 853 tysiące Polaków. To dane oficjalne, bo nieoficjalne mówią nawet o milionie. Instytut Sobieskiego szacuje, że rocznie Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszego PKB średnio 7 mld funtów.

W tym tygodniu szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zapewniał, że nasi rodacy są nadal mile widziani na Wyspach. - Mam dla was wiadomość: jesteście tutaj kochani, jesteście mile widziani, a wasze prawa będą chronione, niezależnie od tego, co się stanie. Zadbamy o to, aby nadal przyjmować ludzi z Polski, którzy chcą tu mieszkać i budować swoje życie w tym kraju - zapewnił, dodając po polsku "dziękuję" i "kocham Cię Polska".

Czytaj także
Polecane galerie
Po 12 latach Niemcy
2018-05-27 09:29
Niech sobie wsadzi .... takie deklaracje: warunki w WB coraz gorsze.
Ringo
2018-03-29 10:47
I NADAL CZYSCIC KIBLE ANGOLOM,FFFFFFEEEEEEEE,ZENADA!!!!!!!!
Jacek
2018-01-12 22:55
czyli powtorka z rozrywki zwanej brexitem - gierka pissowskiej konserwatywnej elyty brytyjskiej.... may lawiruje slowami. Co to znaczy " ci co przebywaja w uk LEGALNIE???" Wedlug unijnych przepisow jak Europejczyk wjedzie do uk to juz jest LEGALNIE!!! Ta babsztyl to nic innego jak manipulantka a pipeprzenie o tym, ze europejczycy nie sa przetargiem w rozmowach z Unia, to gebbelsowski trik i gierka dla mediow. Mysla,cy ludzie widza, do czego doprowadzil brexit- rzad brytyjskich torysow zachecil i wzniecil nienawisc i pogarde, wobec europejczykow, statystyki napasci i pobic wobec Europejczykow mowia, za siebie. Teresa to kocmouch i falszywa blac z jej loza, konserwy o marzeniach wskrzeszenia imperium brytyjskiego gdzie bialy brytol bedzie panem nad innymi.
Pokaż wszystkie komentarze (9)