Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk ws. brexitu: "Będziemy przyjaciółmi po wsze czasy"

Przewodniczący Rady Europejskiej oficjalnie ogłosił przyjęcie porozumienia ws. brexitu przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jak dodał, to nie koniec ciężkiej pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)
W Brukseli trwa nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu

- Przed nami trudny proces ratyfikacji i dalszych negocjacji. Niezależnie od skutków brexitu jedna sprawa jest oczywista, będziemy przyjaciółmi po wsze czasy, a nawet dłużej – powiedział szef RE Donald Tusk.

- To nie jest moment, by strzelały korki od szampana, to smutny czas – dodał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer. Podkreślił, że ostatnie zdanie ws. przyjętej umowy i tak należy do Parlamentu Europejskiego.

- Zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii to jedyne możliwe rozwiązanie – powiedział o podpisanej umowie Juncker.

*Zobacz też: Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków z Wielkiej Brytanii *

Główny negocjator ws. brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier dodał, że podczas procesu nikt nie działał przeciwko Wielkiej Brytanii.

- Pozostaniemy sojusznikami, partnerami, przyjaciółmi - powiedział Barnier.

- To, co przyjęliśmy, to traktat. Każde słowo jest bardzo wyważone, pracowało nad tym dokumentem wielu prawników. Jedność instytucji oraz państw członkowskich została zapewniona - podsumował Miche Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.

Dokument musi zostać teraz zatwierdzony przez brytyjski parlament.

- To leży w rękach parlamentu brytyjskiego, nie będziemy w tej sprawie nikogo pouczać. Jednak ci, którzy twierdzą, że odrzucenie porozumienia doprowadzi do uzyskania lepszych warunków, będą zawiedzeni tuż po jego odrzuceniu - podkreślił szef KE Jean-Claude Juncker.

Jak dodał, praca się nie kończy, a zaczyna.

- Rozwód to jest tragiczny moment, trzeba płacić rachunki i inne zobowiązania finansowe, ale co do przyszłości trzeba się porozumieć. Myślę, że Wielka Brytania nie stanie się trzecim krajem. Między nami jest coś niezwykłego, coś wyjątkowego i mam nadzieję, że tak pozostanie - stwierdził Juncker.

Umowa zakłada, że pomiędzy 29 marca 2019 r. (data brexitu) a grudniem 2020 r. całe Zjednoczone Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, by zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Ponadto w kompromisie zawarto szereg przepisów dotyczących jedynie Irlandii Północnej, które wymagałyby jej większego zbliżenia z przepisami celnymi i zasadami wspólnego rynku UE niż w przypadku Anglii, Szkocji i Walii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: szczyt w brukseli, brexit, theresa may, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-11-2018

ADAMŻeby tak dało się z UE wywalić samo PiS a zostawić resztę Polski. Kto byłby za ?

25-11-2018

PiotrTusk niema pojęcia co mówi Za niego robią wszyscy Taka polityka

25-11-2018

SZOGUNTo wszystko wina Tuskina.

Rozwiń komentarze (244)