Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Tusk ws. brexitu: "Będziemy przyjaciółmi po wsze czasy"

244
Podziel się:

Przewodniczący Rady Europejskiej oficjalnie ogłosił przyjęcie porozumienia ws. brexitu przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jak dodał, to nie koniec ciężkiej pracy.

W Brukseli trwa nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu
W Brukseli trwa nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu (PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)

- Przed nami trudny proces ratyfikacji i dalszych negocjacji. Niezależnie od skutków brexitu jedna sprawa jest oczywista, będziemy przyjaciółmi po wsze czasy, a nawet dłużej – powiedział szef RE Donald Tusk.

- To nie jest moment, by strzelały korki od szampana, to smutny czas – dodał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer. Podkreślił, że ostatnie zdanie ws. przyjętej umowy i tak należy do Parlamentu Europejskiego.

- Zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii to jedyne możliwe rozwiązanie – powiedział o podpisanej umowie Juncker.

Zobacz także: Zobacz też: Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków z Wielkiej Brytanii

Główny negocjator ws. brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier dodał, że podczas procesu nikt nie działał przeciwko Wielkiej Brytanii.

- Pozostaniemy sojusznikami, partnerami, przyjaciółmi - powiedział Barnier.

- To, co przyjęliśmy, to traktat. Każde słowo jest bardzo wyważone, pracowało nad tym dokumentem wielu prawników. Jedność instytucji oraz państw członkowskich została zapewniona - podsumował Miche Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.

Dokument musi zostać teraz zatwierdzony przez brytyjski parlament.

- To leży w rękach parlamentu brytyjskiego, nie będziemy w tej sprawie nikogo pouczać. Jednak ci, którzy twierdzą, że odrzucenie porozumienia doprowadzi do uzyskania lepszych warunków, będą zawiedzeni tuż po jego odrzuceniu - podkreślił szef KE Jean-Claude Juncker.

Jak dodał, praca się nie kończy, a zaczyna.

- Rozwód to jest tragiczny moment, trzeba płacić rachunki i inne zobowiązania finansowe, ale co do przyszłości trzeba się porozumieć. Myślę, że Wielka Brytania nie stanie się trzecim krajem. Między nami jest coś niezwykłego, coś wyjątkowego i mam nadzieję, że tak pozostanie - stwierdził Juncker.

Umowa zakłada, że pomiędzy 29 marca 2019 r. (data brexitu) a grudniem 2020 r. całe Zjednoczone Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, by zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Ponadto w kompromisie zawarto szereg przepisów dotyczących jedynie Irlandii Północnej, które wymagałyby jej większego zbliżenia z przepisami celnymi i zasadami wspólnego rynku UE niż w przypadku Anglii, Szkocji i Walii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(244)
STARY PIERNIK
5 lata temu
WYOBRAŹCIE SOBIE KULAWEGO Z TERESĄ PRZY STOLE OBRAD. CZYM MOGLBY NACZALNIK ZAINTERESOWAĆ PANIĄ PREMIER I W JAKIM JĘZYKU?
wolę wroga
5 lata temu
Wolę rzeczywistego wroga od "przyjaciela" Tuska. ZSRR też był "przyjacielem" Polski i Polaków, a okazało się, że w prześladowaniach nas i naszej Ojczyzny osiągnął remis z III Rzeszą Niemiecką.
Anna
5 lata temu
Wyszła Wielka Brytania, wyjdą tez Włochy Węgry i Polska. To pewne. Ten chory euroburdel wymysł Spinnellego padnie bo marksizm paść musi. To oczywiste. Marksizm to zbrodnia.
polo
5 lata temu
Oby Tusk wrocil - to jest polityk europejskiego wymiary a nie jak ten Grzesiu czy kulawa Jaroslaw. Kaczysci pelni nienawisci i zasciankowi ludzie szukajacy wszedzie spisku ( gdzie macie Tupolewa - Antoni obiecal ) I wiecznie pogryziona opozycja . Polska potrzebuje przywodcy na miare europejskiego formatu
szlapka
5 lata temu
To są Tuska sukcesy dla Polski. Nie wspomnę o udziale w spisku obalenia rządu pana premiera Olszewskiego: 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)
...
Następna strona