Notowania

ue
01.06.2016 18:26

UE przedłuża działalność Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych

Po roku od uruchomienia Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu jego działalności - poinformował w środę komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Fundusz działa zaledwie od roku, ale już wspiera 64 projekty inwestycyjne i uruchomił jak dotąd ponad 100 mld euro na inwestycje w całej UE. To jedna trzecia jego środków; docelowa kwota, jaką dysponuje EFIS na dodatkowe inwestycje w gospodarkę realną do połowy 2018 roku, to 315 mld euro.

"Wspólnie z (zarządzającym Funduszem - PAP) Europejskim Bankiem Inwestycyjnym wiele osiągnęliśmy w ciągu minionych 12 miesięcy. Wspieramy innowacyjne projekty energetyczne, ośrodki opieki zdrowotnej, rozwój obszarów miejskich i szybkich łączy szerokopasmowych. Prawie 150 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw uzyskało dostęp do nowych źródeł finansowania. Stworzyliśmy centrum, które świadczy usługi doradcze i udziela pomocy technicznej projektodawcom. Uruchomiliśmy nowy portal dla projektodawców, aby mogli prezentować swoje projekty inwestorom na całym świecie" - powiedział Katainen.

Pierwotnie zakładano, że EFIS będzie funkcjonował przez trzy lata od uruchomienia, czyli do 2018 roku, jednak Komisja Europejska już uznała, że projekt sprawdza się i warto go wydłużyć.

"Jak widać, plan inwestycyjny działa i to na przekór pesymistom. EFIS tworzy miejsca pracy i codziennie pobudza inwestycje w gospodarce realnej. Dlatego proponujemy przedłużenie jego stosowania poza rok 2018. Nie rezygnujmy z naszych ambicji przywrócenia właściwego poziomu inwestycji w Europie" - mówił przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Jak zapewniają unijni urzędnicy, jesienią Komisja Europejska przedstawi projekt rezolucji w tej sprawie. "To dobra decyzja. Zarówno plan inwestycyjny, jak i Fundusz mają się dobrze. Pozostaje jednak wiele do zrobienia: musimy w dalszym ciągu pogłębiać jednolity rynek - wyjątkowy atut Unii Europejskiej, a państwa członkowskie muszą pracować nad usunięciem barier utrudniających inwestycje" - powiedział Katainen.

EFIS stanowi część planu inwestycyjnego dla Europy, zainicjowanego półtora roku temu przez KE Junckera. Strategia ma na celu pobudzenie poziomu inwestycji i trwałego wzrostu gospodarczego w Europie poprzez usunięcie przeszkód dla inwestycji, zapewnienie wsparcia dla projektów inwestycyjnych i efektywne wykorzystanie środków. Projekty realizowane w ramach planu inwestycyjnego, dotyczą takich dziedzin jak badania i rozwój, efektywność energetyczna czy technologie cyfrowe. EFIS jest aktywny w 26 państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Irlandii, Chorwacji i Polsce, ale KE i Europejski Bank Inwestycyjny już dzisiaj mówią o chęci zwiększenia jego zasięgu, także na kraje spoza UE.

W środę KE zainaugurowała kolejny element planu inwestycyjnego, czyli Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych (EPPI). To platforma internetowa, skupiająca europejskich projektodawców i inwestorów z UE i krajów trzecich. Powstała na wniosek inwestorów, którzy mają nadzieję, że dzięki portalowi projekty, w które można inwestować będą lepiej wyeksponowane i widoczne w całej Europie.

"Za dwa lata, kiedy uda nam się wprowadzić w życie wszystko, co do tej pory założyliśmy w ramach EFSI, będziemy już innym kontynentem dla tych, którzy chcą tu inwestować" - podsumował Katainen.

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz