Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska i inne kraje naszego regionu gonią Starą Europę. Różnice w zarobkach najniższe od 30 lat

Polska i inne kraje naszego regionu gonią Starą Europę. Różnice w zarobkach najniższe od 30 lat

Przez ostatnie 10 lat sporo się Polakom polepszyło Fot. Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS
Przez ostatnie 10 lat sporo się Polakom polepszyło

Nierówności w dochodach mieszkańców unijnych krajów spadły do poziomu notowanego ostatni raz w latach 80. Po wzroście rozwarstwienia spowodowanym kryzysem ekonomicznym, teraz sytuacja wyraźnie się poprawia.

Takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez brukselski think-tank Bruegel - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Największy wpływ na to, że rozwarstwienie się zmniejsza, mają wzrosty dochodów w Polsce i w innych krajach, które dołączyły do Unii w tym samym czasie, co my - albo później.

Czytaj też: Zarobki w Polsce. "Zamożny Polak" zaczyna się od 10 tysięcy na rękę

W 2007 roku spośród 10 procent mieszkańców UE o najniższych zarobkach co czwarty pochodził z Polski, a co trzeci z Rumunii. Natomiast w 2016 roku Polaków w tej grupie było już tylko 12 procent, a Rumunów - 26 procent.

Zobacz też: To nie życie, to przeżycie - Ukraińcy w Polsce oszczędzają jak mogą

 

 

Z kolei wśród 10 procent najlepiej zarabiających obywateli UE w 2007 roku było tylko 0,76 proc. Polaków, a w 2016 roku odsetek ten podskoczył do 1,5 proc.

Czytaj też: Zarobki w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 7,5 procent

"Statystycznie rzecz ujmując, na terenie całej Unii osoby o najniższych zarobkach gonią klasę średnią" - podsumował autor badania Zsolt Darvas. Nierówności w UE spadły obecnie do poziomu z końca lat 80., czyli w czasie, kiedy jeszcze nikomu z naszego regionu nie śniło się wejście do Wspólnoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
KowalskiM
2018-08-09 00:36
To jest do czasu. Bajka szybko minie i zimowy sen zacznie gonić nas budząc Zachód taki jest już Świat...
kaja
2018-08-08 10:19
statystyki można tak dobrać żebyśmy byli najlepsi na świecie .podajcie ile procent polaków zarabia najniższą ( 500 euro) i jak się to ma do reszty europy ????
xx
2018-08-08 06:09
Skończy sie koniunktura , skończy sie doganianie. Tylko będzie trzeba zacząć pajacować i to ciężko aby odrobić złodziejstwo pisu i nieudolność.
Pokaż wszystkie komentarze (16)