Notowania

Polska i inne kraje naszego regionu gonią Starą Europę. Różnice w zarobkach najniższe od 30 lat

Nierówności w dochodach mieszkańców unijnych krajów spadły do poziomu notowanego ostatni raz w latach 80. Po wzroście rozwarstwienia spowodowanym kryzysem ekonomicznym, teraz sytuacja wyraźnie się poprawia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS)
Przez ostatnie 10 lat sporo się Polakom polepszyło

Takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez brukselski think-tank Bruegel - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Największy wpływ na to, że rozwarstwienie się zmniejsza, mają wzrosty dochodów w Polsce i w innych krajach, które dołączyły do Unii w tym samym czasie, co my - albo później.

W 2007 roku spośród 10 procent mieszkańców UE o najniższych zarobkach co czwarty pochodził z Polski, a co trzeci z Rumunii. Natomiast w 2016 roku Polaków w tej grupie było już tylko 12 procent, a Rumunów - 26 procent.

*Zobacz też: To nie życie, to przeżycie - Ukraińcy w Polsce oszczędzają jak mogą *

Z kolei wśród 10 procent najlepiej zarabiających obywateli UE w 2007 roku było tylko 0,76 proc. Polaków, a w 2016 roku odsetek ten podskoczył do 1,5 proc.

"Statystycznie rzecz ujmując, na terenie całej Unii osoby o najniższych zarobkach gonią klasę średnią" - podsumował autor badania Zsolt Darvas. Nierówności w UE spadły obecnie do poziomu z końca lat 80., czyli w czasie, kiedy jeszcze nikomu z naszego regionu nie śniło się wejście do Wspólnoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki w polsce, zarobki polaków, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2018

moje zdaniePo to były w POlsce robione reformy balcerowiczowskie, by dopiero po 30 latach wrócić do POprzedniego POziomu deysproporcji, przed … Czytaj całość

07-08-2018

:-)Różnic w zarobkach nie ma żadnych. Niemiec zarabia 2000 euro a Polak zarabia 2000 złotych. Ceny jednakowe, tylko że Niemiec nie ma paliwa po 5 euro za … Czytaj całość

07-08-2018

KrzysiekW Polsce sytuacja jest prosta. Jeśli jesteś bardzo dobrym specjalistą w jakiejś dziedzinie, np. IT czy finansach, to zarabiasz bardzo dobre … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)