Notowania

UOKiK przyjrzy się praktykom hurtowni wobec szpitali. Wszystko przez koronawirusa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dwie hurtownie stosują nieuczciwe praktyki wobec szpitali. Mają zrywać umowy i proponować później wyższe ceny za dostawy. Zdaniem urzędników mogą one wykorzystywać panikę związaną z fałszywymi informacjami o ogniskach koronawirusa w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
O wszczęciu postępowania wobec dwóch hurtowni poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny (na zdjęciu). (Fot: PAP/Radek Pietruszka)

- Wszcząłem dzisiaj postępowanie w sprawie nieuczciwych działań hurtowni zaopatrujących szpitale w środki ochrony indywidualnej, w tym maseczek chirurgicznych - poinformował na konferencji prasowej prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według informacji podanych w oficjalnym komunikacie, prezes otrzymał informacje o dwóch hurtowniach, które wypowiedziały szpitalom umowy na dostawy środków ochrony indywidualnej. Uzupełnić braki musiała Agencja Rezerw Materiałowych.

Według ustaleń UOKiK, wszystko to jest spowodowane epidemią koronawirusa. Wspomniane hurtownie mają decydować się na rozwiązywanie umów, aby następnie zasiąść ponownie do stołu negocjacyjnego. Różnica jednak jest taka, że za potrzebne artykuły dostawcy mają żądać znacznie więcej pieniędzy.

Zobacz też: Koronawirus. Wiceminister ma radę dla Polaków wracających z Włoch

Prezes Chróstny w komunikacie zapowiedział, że Urząd zweryfikuje, czy w ten sposób hurtownie nie wykorzystują swojej dominującej pozycji, która rodzi się ze zwiększonego zapotrzebowania na część artykułów. Urzędnicy sprawdzą także, czy nie dochodzi do zjawiska zmów cenowych.

- Zerwanie umowy szpitalom po to, aby podnieść cenę lub sprzedać produkty na rynku zamiast dostarczyć je placówkom medycznym w ramach wcześniej zawartych umów, to działanie nie tylko haniebne, ale również sprzeczne z ustawą. Pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać - ocenia jednoznacznie prezes Chróstny, cytowany w komunikacie.

Tanio, coraz taniej. Ceny na stacjach paliw idą w dół
Paliwo coraz tańsze. Wpływ na ceny ma koronawirus

- Każdy tego typu przypadek będzie do nas niezwłocznie zgłaszany, my zaś od dziś publicznie będziemy informowali, które podmioty nie zachowują się odpowiedzialnie, odstępując od zawartych ze szpitalami umów. Względem nich podejmiemy stanowcze działania zgodnie z wszelkimi dostępnymi nam prawnie mechanizmami - zapowiada szef UOKiK.

Urząd uruchomi także specjalną infolinię dla kolejnych placówek, których dotknie nieuczciwa działalność hurtowni. Numer zostanie im udostępniony za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia.

SMS-y o koronawirusie nie naruszają prawa.
SMS-y w sprawie koronawirusa naruszają RODO? Jest jasna deklaracja

- Apeluję do sprzedawców i właścicieli hurtowni, aby nie wykorzystywali strachu i dezinformacji do podnoszenia cen środków ochrony indywidualnej, w tym maseczek ochronnych - kończy Chróstny.

UOKiK w komunikacie przypomina, że w przypadku udowodnienia hurtowniom nieuczciwych praktyk, może nałożyć na nie karę w wysokości do 10 proc. obrotu.

Urzędnicy także sugerują, że kwestionowane przez nich zachowania mogą naruszać przepisy kodeksu karnego, a także "sprowadzać stany powszechnie niebezpieczne dla życia lub zdrowia". W takich przypadkach Urząd nie zawaha się zawiadomić o nieuczciwych przedsiębiorcach prokuraturę i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Praebeo i Auto Rentier ukarane za nieuczciwą sprzedaż samochodów.
Miał być zarobek i auto, są problemy w banku. UOKiK ukarał firmy za nieuczciwą sprzedaż aut

UOKiK przypomina również, że "niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia" publicznego może skutkować wykluczeniem z przyszłych procedur zamówień publicznych.

Sama konferencja UOKiK została zwołana w niezwykłym pośpiechu. Informację o niej Urząd przekazał zaledwie godzinę przed rozpoczęciem.

Zainteresowanie maseczkami ochronnymi jest duże wśród klientów aptek. Jak przesyłacie nam przez dziejesie.wp.pl, w niektórych wręcz ich brakuje:

(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)
(Fot: dziejesie.wp.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

axeloaTakim cwaniakom hurtowniom wypowiedzieć wszelkie umowy w związku z dotacjami, z NFZ itp zasadami współpracy! Zobaczymy ile przetrwają bez budżetowego … Czytaj całość

28-02-2020

wróg publiczny #1wypowiedziały jednostronnie ? bekną i to mocno

28-02-2020

pukpuka jeśli hurtowniom się ceny zmieniły ????? to co mają dopłacać do interesu ????

Rozwiń komentarze (274)