Notowania

Miał być zarobek i auto, są problemy w banku. UOKiK ukarał firmy za nieuczciwą sprzedaż aut

Dawne Praebeo, a dziś Auto Rentier obiecywały pensję klientowi, którzy zapożyczy się na zakup auta. To wszystko było jednak pułapką, a klienci pozostali z niespłaconymi ratami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Praebeo i Auto Rentier ukarane za nieuczciwą sprzedaż samochodów. (Fot: Adrian Slazok/REPORTER)

"600 zł co miesiąc trafia na Państwa konto, bez wychodzenia z domu. I tak aż przez nawet 96 miesięcy" – głosił slogan reklamowy oferty firm Praebeo, która później zmieniła nazwę na Auto Rentier.

Na czym to polegało? Klient zaciągał kredyt w banku, kupował od Praebeo lub Auto Rentier samochód za ok. 70 tys. zł, zaś spółki przez 8 lat pojazd wynajmowały np. firmom świadczącym usługi przewozu. Z tego, co udawało się zarobić, spółki miały spłacać raty w banku i wypłacać wynagrodzenie konsumentowi – 600 zł miesięcznie albo 7200 zł rocznie. Po 8 latach klient miał mieć spłacony kredyt, samochód i 57,6 tys. zł dochodu.

Problem w tym, że firma Praebeo już po kilku miesiącach przestawała płacić raty. Na tym nie koniec. Ponadto UOKiK stwierdził nieprawidłowości w przekazie reklamowym firm i w zawieranych przez nie umowach.

Obejrzyj: Sposób na telemarketera? Ekspert mówi, jak sobie radzić

- Praebeo i Auto Rentier ukrywały przed konsumentami ryzyka związane z umową. Ustaliły też relatywnie niską karę umowną wynoszącą 6 tys. złotych w przypadku zerwania przez nie kontraktu z konsumentem. To suma niewspółmierna do kwoty ok. 100 tys. zł kredytu wraz z odsetkami, jaką w takiej sytuacji konsumenci mieli do spłacenia w banku – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prezes UOKiK nałożył na obie firmy kary finansowe. Praebeo będzie musiała zapłacić 156 tys. zł, a Auto Rentier – 84 tys. zł. Dodatkowo obie spółki muszą wysłać listy polecone z informacją o decyzji UOKiK do wszystkich osób, z którymi zawarły umowy.

Działalności firm przygląda się również prokuratura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: uokik, wiadomości, auta
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

bbbbZrobili przekręt na kilka milionów, a ukarali ich kieszonkowym prezesa. Kara ma być dotkliwa i tylko wtedy spełnia rolę odstraszającą. Gdyby kara … Czytaj całość

28-02-2020

buhahaPo tej karze widać że bandyci bankowi idą ręka w rękę z bandytami na urzędach !!! Tak akara to kpina !!!

29-02-2020

aceaTa kara to jest jakiś żart?

Rozwiń komentarze (129)