Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK ws. wyroku TSUE dot. frankowiczów. "Odnosi się do każdej umowy"

UOKiK wydał stanowisko w sprawie wyroku TSUE dot. kredytów frankowych. "Skutki wyroku odnoszą się do każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone" - uważa prezes urzędu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Szef UOKiK ws. wyroku TSUE: "dotyczy wszystkich umów kredytowych"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał stanowisko ws. październikowego wyroku TSUE dot. kredytu frankowego państwa Dziubaków. "Skutki wyroku odnoszą się do każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone. Banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy" - wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

"Orzeczenie C-260/18 jest istotne nie tylko w kwestii kredytów hipotecznych wyrażonych w walutach obcych, ale w każdej sprawie, w której występują klauzule niedozwolone. Ponieważ pojawiają się sprzeczne informacje – prezentowane przez media i w stanowiskach banków, urząd odniósł się do najważniejszych zagadnień wynikających z tego orzeczenia. Były one - zdaniem UOKiK - błędnie interpretowane i prezentowane" - czytamy.

- Obserwujemy i analizujemy bardzo różne wypowiedzi na temat rozstrzygnięcia TSUE. Niepokoją nas opinie i stanowiska, które są sprzeczne z wnioskami płynącymi z tego orzeczenia. Przygotowaliśmy stanowisko, które będzie istotną wskazówką dla kredytobiorców w walce o swoje prawa - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Obejrzyj: Problemy Polnordu. Brakuje przepisów zabezpieczających lokatorów

- Będziemy się przyglądać działaniom banków, które próbują swoich klientów straszyć lub błędnie informować o skutkach wyroku, i interweniować w przypadku naruszenia prawa. Liczymy również, że to stanowisko będzie pomocne dla wszystkich sądów powszechnych, które obecnie zalewane są pozwami kredytobiorców - zapewnia Niechciał.

UOKiK w swoim stanowisku stwierdził m.in. że orzeczenie TSUE ma znaczenie dla każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone, upadek umowy możliwy jest tylko za zgodą konsumenta. Takie rozwiązanie może być często dla niego korzystne. Ponadto nie można uznać art. 358 par. 2 kodeksu cywilnego odnoszącego się do średniego kursu NBP za przepis dyspozytywny, tym samym nie można stosować tego przepisu w miejsce nieważnych, niedozwolonych postanowień umów kredytowych w CHF. Urząd dodaje, że bakowi nie przysługują uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej.

- Śledząc coraz częściej pojawiające się doniesienia o próbach nacisku przez banki na kredytobiorców kwestionujących ważność umów kredytowych ze względu na zawarte w nich klauzule abuzywne, nie widzę podstaw prawnych, aby były one uprawnione do żądania jakichkolwiek sum pieniężnych od swoich klientów, gdy sąd unieważni umowę. Przypominam, że przyczyną takiego orzeczenia jest stosowanie przez bank klauzul niedozwolonych, co narusza dobre obyczaje i interesy konsumentów - uważa Marek Niechciał.

- Nie może być zgody na to, że tylko konsumentów obciążają sprzeczne z prawem działania banków. W takiej sytuacji tylko klienci instytucji finansowych ponoszą konsekwencje, a bank nie ponosi żadnych, wręcz czerpie korzyści, mimo że stosował postanowienia abuzywne. Jest to ewidentne niezgodne z postanowieniami dyrektywy 93/13 dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, sprawa dziubaków, uokik, tsue, wyrok, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

AndyBanksterka zamiast wyjść z tematu z twarzą i zaproponować jakieś sensowne ugody, to brnie w bagno. Teraz po wyroku TSUE masowo do sądów z nimi!

23-12-2019

KlopsWszystkie umowy frankowe powinny być ustawowo unieważnione. I bank powinien oddać to co kredytobiorcy spłacili a ci powinni oddać cale kwoty kredytu … Czytaj całość

24-12-2019

PiotrWychodzi na to że banki , ufundują mieszkania wszystkim cwaniakom , którzy wzięli kredyty we frankach , ludzie sprawni inaczej , nie wiedzieli że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)