Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o marnowaniu żywności podpisana. Andrzej Duda podjął decyzję

Sklepy będą musiały oddawać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność, organizacjom pozarządowym. Prezydent podpisał prawo, które ma ograniczyć marnowanie żywności w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe prawo ma przeciwdziałać marnowaniu żywności. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Ustawa o marnowaniu żywności wprowadzi obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom samorządowym. Chodzi przede wszystkim o jedzenie o kończącej się dacie przydatności do spożycia albo nieprzeznaczone do sprzedaży "ze względu na wady wyglądu tej żywności albo jej opakowań".

Obowiązkiem oddawania jedzenia będą objęte sklepy, w których sprzedaż żywności generuje co najmniej 50 proc. przychodów i które mają powierzchnię co najmniej 250 metrów kwadratowych. W pierwszych dwóch latach działania ustawy nowe prawo będzie dotyczyło tylko większych sklepów - mających nie mniej niż 400 metrów kwadratowych.

Sklepy nie będą mogły oddawać napojów alkoholowych powyżej 1,2 proc. i "napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.".

Obejrzyj też:Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Żywność będzie mogła być przekazana jedynie do organizacji, które zajmują się pomocą społeczną, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej; wspieraniem rodziny i systemu pieczy zastępczej; działalnością charytatywną, polegającą m.in. na przekazywaniu żywności osobom potrzebującym lub prowadzeniu zakładów żywienia zbiorowego dla osób potrzebujących.

Jeśli dany sklep nie podpisze umowy na bezpłatne przekazywanie żywności i będzie ją wyrzucał, grozi mu kara - 10 gr za każdy wyrzucony kilogram jedzenia.

Ustawa nakłada też na sprzedawców obowiązek przeprowadzenia w sklepach kampanii edukacyjno-informacyjnych o racjonalnym gospodarowaniu żywnością i przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do opłaty za wytwarzanie odpadów oraz przepisów dotyczących administracyjnych kar pieniężnych, które wejdą w życie pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Andrzej Duda, prezydent, marnowanie żywności, handel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

ABSMAK PREZESAKolejna łapówka za głosy najwiekszych gamoni i leni. Nawet komuna tak ludzi nie degenerowała.

19-08-2019

jaa Urzędy Skarbowe też wiedzą ,że to ustawa podpisana przez Prezydenta

19-08-2019

V jak vendettaIde o zakład z kazdym, ze wszystko bedzie trafiało do pazernego Caritasu....

Rozwiń komentarze (139)