Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ustawa o marnowaniu żywności podpisana. Andrzej Duda podjął decyzję

139
Podziel się:

Sklepy będą musiały oddawać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność, organizacjom pozarządowym. Prezydent podpisał prawo, które ma ograniczyć marnowanie żywności w naszym kraju.

Nowe prawo ma przeciwdziałać marnowaniu żywności.
Nowe prawo ma przeciwdziałać marnowaniu żywności. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bFeEYVQl

Ustawa o marnowaniu żywności wprowadzi obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom samorządowym. Chodzi przede wszystkim o jedzenie o kończącej się dacie przydatności do spożycia albo nieprzeznaczone do sprzedaży "ze względu na wady wyglądu tej żywności albo jej opakowań".

Obowiązkiem oddawania jedzenia będą objęte sklepy, w których sprzedaż żywności generuje co najmniej 50 proc. przychodów i które mają powierzchnię co najmniej 250 metrów kwadratowych. W pierwszych dwóch latach działania ustawy nowe prawo będzie dotyczyło tylko większych sklepów - mających nie mniej niż 400 metrów kwadratowych.

Sklepy nie będą mogły oddawać napojów alkoholowych powyżej 1,2 proc. i "napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.".

bFeEYVQn
Zobacz także: Obejrzyj też:Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Żywność będzie mogła być przekazana jedynie do organizacji, które zajmują się pomocą społeczną, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej; wspieraniem rodziny i systemu pieczy zastępczej; działalnością charytatywną, polegającą m.in. na przekazywaniu żywności osobom potrzebującym lub prowadzeniu zakładów żywienia zbiorowego dla osób potrzebujących.

bFeEYVQt

Jeśli dany sklep nie podpisze umowy na bezpłatne przekazywanie żywności i będzie ją wyrzucał, grozi mu kara - 10 gr za każdy wyrzucony kilogram jedzenia.

Ustawa nakłada też na sprzedawców obowiązek przeprowadzenia w sklepach kampanii edukacyjno-informacyjnych o racjonalnym gospodarowaniu żywnością i przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

bFeEYVQu

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do opłaty za wytwarzanie odpadów oraz przepisów dotyczących administracyjnych kar pieniężnych, które wejdą w życie pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFeEYVQO
KOMENTARZE
(139)
J.K.C.
2 lata temu
Szkoda, że nie podpisał oprucz tej ustawy, . Ustawy o emeryturach stażowych,obiecanych 4 lata temu!!!
stopustawompi...
2 lata temu
czyli nei kupie juz zywnosci z przeceny? 2 dni do konca daty waznosci I nie kupie 30% czy 50% taniej tak? przy obecnie szzalejacej inflacji? super. DUDA NIE KAZDY BIERZE 500 PLUS niektorzy dzieki takim przecenia jeszcze zyja
MKKK
2 lata temu
Czy ten człowiek mógłby te minę zmienić wygląda jak cztery litery.
bFeEYVQP
mko
2 lata temu
nareszcie ,ludzie głodują a zagraniczny market cen nie obniży tylko wyrzuci i zasmieca Polskę
Dayena
2 lata temu
Nareszcie mądra decyzja
...
Następna strona