Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Ustawa trafi do Andrzeja Dudy. "Prezydenccy eksperci przyjrzą się rozwiązaniom o dodatku węglowym"

22
Podziel się:

Przegłosowana przez Sejm w piątek ustawa o dopłatach do węgla trafi na biurko Andrzeja Dudy. - Prezydenccy eksperci przyjrzą się rozwiązaniom w ustawie o dodatku węglowym - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Ustawa trafi do Andrzeja Dudy. "Prezydenccy eksperci przyjrzą się rozwiązaniom o dodatku węglowym"
Ustawa o dopłatach do węgla trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy (PAP, PAP/Marcin Gadomski)

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Prezydent podpisze dopłaty do węgla?

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot pytany, jaką decyzję ws. ustawy podejmie Andrzej Duda, gdy finalnie trafi ona na biurko głowy państwa, odparł, że prezydent "jest zawsze za rozwiązaniami, które poprawią życie zwykłych Polaków". - Zwłaszcza w tym trudnym, nie ukrywajmy, okresie kryzysu energetycznego wywołanego wojną ekonomiczną (Władimira) Putina z wolnym światem" - dodał minister w KPRP.

Szrot zapewnił, że prezydenccy eksperci przyjrzą się rozwiązaniom przyjętym przez parlament. Podkreślił, że zarówno prezydent, jak i eksperci w KPRP "będą je oceniali w kontekście pomocy zwykłym Polakom, polskim gospodarstwom".

Ustawa o dodatku węglowym zakłada wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Izba odrzuciła poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł, czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Ustawa zawiera też artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według MF proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy. Sejm odrzucił poprawki opozycji, przewidujące skreślenie tych artykułów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
mlekoman
2 miesiące temu
BUBEL jakich mało powód? lista długa....nie ma dopłat dla palacych koksem i brykietem....o zwykłym brykiecie nie ma mowy nie ma glównego paliwa wyszczególnionego , np ja mam piec na paliwo stałe wpisalem jako opał węgiel i drewno bo logiczne , ze samym węglem się nie napali....teraz oni z dopłat do pieców na paliwa stałe robia dopłate do rodzaju paliwa....do drrwna 1000 do węgla 3000 ile dostanę 3000? 1000? zagadka NIE MA GŁÓWNEGO ŻRÓDŁA PALIWA TYLKO WSZTSTKIE RÓWNORZEDNE!!!!!!!
Gość
2 miesiące temu
Ja mam kocioł mini Matic na pellet i zakupiłem pellet na cały rok czyli 3 tony za 6 tys i tez bym chciał dostać dotacje tak jak do węgla . Niech zrobią dofinansowanie do pelletu to każdy będzie szczęśliwy
Ech
2 miesiące temu
To co Duda podpisał ? Nie czytał ? Gdzie węgiel za 996 zł ? Jaja se robi z Polaków czy kłamie ?
emeryt 73
2 miesiące temu
Podpisując tę ustawę prezydent naruszy Konstytucję bo tam napisano że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa a pieniądze przyznano tylko niektórym. Czy ciepłownie nie są opalane węglem? Miliony ludzi całe pensje i emerytury będą musiały przeznaczyć na ogrzewanie bo ich dotacja nie dotyczy. Z czego ci ludzie dokonają innych opłat i z czego będą żyć. Wybierając opłatę za ogrzewanie a jedzenie wybiorę jedzenie, niech ciepłownie bankrutują a miliony ludzi zostanie zadłużonych.
niebywała
2 miesiące temu
okazja dla zabłyśnięcia naszego orła piśmiennictwa w historii przykładania parafek do byle czego
...
Następna strona