Notowania

prawo
12.02.2019 16:13

Użytkowanie wieczyste. Jest podpis prezydenta pod nowelą

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Ta przewiduje, że na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę dot. użytkowania wieczystego

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów - infromuje Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja ma m.in. pozwolić na zrównanie stawek procentowych bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa. Jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

Użytkowanie jest czymś pomiędzy własnością, a najmem. Właściciel gruntu, którym jest najczęściej gmina lub powiat, pozwala innym osobo korzystać z tego gruntu przez określony czas, a użytkujący płaci za to odpowiednią opłatę. Użytkujący otrzymuje gwarancję, że tylko on będzie mógł korzystać z gruntu przez okres określony w umowie, a jednocześnie nie będzie właścicielem.

Prawnicy mówią o użytkowaniu wieczystym jako "substytut własności": nie jesteśmy właścicielami, ale możemy korzystać z gruntu praktycznie na wyłączność.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych.

Zobacz też: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Właścicielem gruntu jest państwo. Jako właściciel oddaje osobie fizycznej lub prawnej grunt do korzystania na maksymalny okres 99 lat. Najkrótszy możliwy okres, na jaki można zawrzeć umowę użytkowania wieczystego to 40 lat. Użytkownik, który chce korzystać z gruntu dłużej to najpóźniej w ciągu 5 lat przed końcem użytkowania ma prawo wystąpić o przedłużenie takiej umowy na następne 99 lat.

Nowelizacja ujednolica też zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi. Samorządom daje możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie gruntów pod garażami, czy miejscami postojowymi w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy.

Prawa użytkownika wieczystego

Użytkowanie wieczyste to nie to samo, co własność. Pozwala jednak korzystać z gruntu w bardzo szerokim zakresie. Użytkownik może więc na wyłączność korzystać z gruntu, a także może sprzedać prawo do użytkowania wieczystego. W sytuacji gdy na gruncie, który jest objęty użytkowaniem wieczystym, postawiony jest budynek, to użytkownik ma prawo z niego korzystać bez ograniczeń. Użytkowanie wieczyste powoduje, że trzeba płacić co roku opłatę za użytkowanie wieczyste. Poza tym użytkowanie wieczyste może być przekształcone we własność, ale nie można przekształcić własności w użytkowanie wieczyste.

Użytkowanie wieczyste weszło do porządku prawnego w latach 60. ubiegłego wieku. Zasady użytkowania wieczystego zapożyczone zostały z przepisów obowiązujących w Związku Radzieckim. Inne kraje europejskie nie mają takiej konstrukcji prawnej. W związku z tym prawodawcy zdecydowali, że nie ma sensu by użytkowanie funkcjonowało razem z własnością.

Choć użytkowanie wieczyste zniknie, to za przekształcenie we własność trzeba będzie zapłacić.

Opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego

Przekształcenie na własność nie będzie przeprowadzone za darmo. Użytkownik będzie miał 20 lat, by zapłacić koszty związane z przekształceniem. Będzie się wtedy płacić opłatę przekształceniową. Wynosić będzie tyle, co opłata związana z użytkowaniem wieczystym.

Jeśli ktoś zdecyduje się spłacić taką należność wcześniej, będzie mógł skorzystać ze zniżki w opłatach. Przekształcenia będą się odbywać z mocy prawa.

Koszt użytkowania wieczystego

Użytkownik wieczysty musi płacić dwa rodzaje opłat. Pierwsza to od 15 do 25 proc. ceny nieruchomości. Potem płaci się co roku opłatę, która jest określonym procentem ceny nieruchomości. Grunty przeznaczone do celów mieszkaniowych obciążone są opłatą w wysokości 1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2019

japitolęCzy ten zrobi kiedyś normalną minę jak normalny człowiek???

12-02-2019

jaTo kiedy podatek katastralny - wstęp już zrobiony

12-02-2019

jackale wesół na PAD !

Rozwiń komentarze (275)