Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

W Małopolsce palą śmieci. Tyle akcji informacyjnych, a ludzie i tak swoje.

195
Podziel się:

Inspektorzy nieustannie kontrolują, czym palą mieszkańcy Małopolski. Niestety, rezultaty nie nastrajają optymizmem. Po przebadaniu ponad siedemdziesięciu palenisk okazało się, że jedynie w kilku z nich nie ma śladu spalania odpadów.

Do pieców trafia wszystko: plastikowe butelki, pozostałości po produkcji mebli czy skórzanego obuwia.
Do pieców trafia wszystko: plastikowe butelki, pozostałości po produkcji mebli czy skórzanego obuwia. (Fotolia)

Inspektorom na początku nie udało się dowieść, że w kontrolowanych zakładach spala się śmieci. W momencie, gdy sprawdzali paleniska, nie znaleziono ich w kotłowniach. Mimo to okoliczni mieszkańcy regularnie skarżyli się na mocny odór dymu ze spalanych odpadów – informuje serwis Smog.Lab.

Dlatego krakowski WIOŚ – na razie pilotażowo – zaczął pobierać próbki pyłu z pieców małopolskich zakładów. Potem inspektorzy oddali je do sprawdzenia w laboratorium. Wyniki okazały się fatalne. W 52 przypadkach wykazały ewidentne spalanie odpadów, a w 20 przypadkach spalanie ich w mniejszej ilości. Śladów palenia śmieci nie było jedynie w sześciu próbkach.

To nie przypadek, bo wcześniejsze kontrole przyniosły podobne wyniki. Kilka tygodni temu w Tarnowie sprawdzono 18 losowo wybranych domów. Tylko dwie próbki okazały się być wolne od pozostałości palenia śmieciami. Nie lepiej było w Limanowej. Eksperci z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki węgla wykryli ślady spalania odpadów w 18 na 20 próbek.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(195)
marek_j
4 lata temu
Podnieśli podatek śmieciowy i ludzi nie stać na opał.
sewf
4 lata temu
gdyby stać było ludzi na to aby palić "czysto" to problem smogu by znikł albo przynajmniej znacząco się zmniejszył... rząd tylko kary kary i kary, i ceny paliwa w górę... Rządzie! przestań importować paliwo z zagranicy! daj nam, polakom ulgi! Dołóż się do wymiany kotłów!
Patriota
4 lata temu
Byczek wyjedz do Korei tam jrst system dla ciebie nikt cię tu.nie. trzyma poco zmieniać coś oczym się.niema pojęcia człowiek powinien być wolny fizycznie intelektualnie jak i w swoich decyzjach powinien stosować się tylko do norm społecznych a normy społeczne po przepisy kodeksyitp które powinny zawierać.przepisy i normy ktore służą wiekszosci społeczenstwa a nie grupie czy jednostce wtedy można powiedzieć że. Zyjemy w kraju demokracji i jesteśmy wolnymi ludzmi .A ty nam tu bedziesz o jakiś karach a sio sio pod dyktature
Normalny
4 lata temu
Najlepiej przestawić się na ogrzewanie energią elektryczną która jest produkowana z WĘGLA!!. Super wyjście, takie rzeczy tylko w Polsce.
Emi
4 lata temu
Smog w Krakowie to wina Grety i tyle w temacie. Nie ma co szukać winnych w Polsce.
...
Następna strona