Notowania

Smog. Drony i zakazy w walce o lepsze powietrze

11 województw przyjęło uchwały antysmogowe. Samorządy kupują drony, które mają z góry kontrolować, czy w domowych piecach nie spala się śmieci, wprowadzają też zakazy w kwestii tego, czym palić w ogóle można. Wszystko po to, byśmy w tym roku mogli oddychać pełną piersią, a nie zaciągać się zanieczyszczonym powietrzem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Samorządy walczą o czyste powietrze.

Liderem w walce ze smogiem jest Kraków – ale też miasto to od lat boryka się z powietrzem najgorszej jakości. Od 1 września zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dozwolony będzie m.in. gaz ziemny, propan-butan i lekki olej opałowy – wylicza "Rzeczpospolita".

Smog w Warszawie
Koniec z truciem Polaków smogiem. Będą kary za brak poprawy jakości powietrza

Zakaz jest uzasadniony: spalanie węgla i drewna powoduje, że do powietrza trafiają szkodliwe pyły zawieszone, w tym rakotwórcze. W sezonie grzewczym stężenie niebezpiecznego BaP potrafi przekroczyć dopuszczalne normy nawet o tysiąc proc.
Kto chce w gastronomii wykorzystywać piece i wędzarnie, będzie musiał zgłosić ten fakt prezydentowi miasta i uzyskać zezwolenie.

Za naruszenie zakazu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł.

Starania Krakowa chwalą ekolodzy. Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego zauważa, że Polacy mają coraz większą świadomość ekologiczną i rozumieją, że jakość powietrza zależy również od ich codziennych wyborów.

Obejrzyj: Program "Czyste Powietrze". "Rozpędza się zgodnie z harmonogramem"

Nie tylko Kraków podjął szeroko zakrojone działania w walce o lepsze powietrze. "Rz" przywołuje przykład Warszawy, w której powstał pierwszy eksperymentalny odcinek chodnika antysmogowego. Jak to działa? Beton, z którego wykonane są płyty chodnika, ma właściwości fotokatalityczne. Na nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, na przykład dwutlenek azotu.

Jak walczyć ze smogiem? Odpowiedź na to pytanie to jeden z celów akcji #SmogAlert
Smog nas wykańcza. Co roku wymiera w Polsce średniej wielkości miasto

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smog, ekologia, kraków, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2019

FresChcą wyniszczyć naród drożyzną, chłodem, pleśnią niedogrzanych mieszkań, reumatyzmem i chemią w żywności. Do 2050 roku Polaków ma być maks. 15 … Czytaj całość

16-08-2019

obserwatosTo nie smog wyrazni widac ze to mgla

16-08-2019

asiulekkażde działanie antysmogowe jest na plus. Sama zaczęłam zmiany od siebie, skorzystałam z promocji u Kostrzewy i kupiłam nowy kocioł - Twin Bio NE, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)