Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ubywa zameldowanych. Trop prowadzi do "deklaracji śmieciowych"

124
Podziel się:

W listopadzie z Rzeszowa wymeldowało się prawie 200 osób. Czy tylko koronawirus za to odpowiada? Urzędniczy trop prowadzi do oświadczeń dotyczących odbioru odpadów?

Ubywa zameldowanych. Trop prowadzi do "deklaracji śmieciowych"
(Jarocin.pl, Jarocin)
bECGRnaZ

W 2018 r. władze Rzeszowa cieszyły się, że liczba zameldowanych w mieście przekroczyła 190 tys. "To pokazuje rozwój miasta" – podkreślał prezydent Tadeusz Ferenc.

Granicy 200 tys. zameldowanych przekroczyć się dotąd nie udało, a liczba zameldowanych zaczęła w ostatnich tygodniach spadać. Powód pierwszy jest ten sam, co we wszystkich miastach akademickich: studenci nie zameldowali się w akademikach, gdyż w związku z nauką zdalną wielu przebywa w domach rodzinnych. Drugi powód, dla którego meldunkiem jest zainteresowanych coraz mniej osób, to konieczność złożenia deklaracji, na podstawie której obliczana jest wysokość opłaty za odbiór śmieci – informuje rzeszowska "Gazeta Wyborcza".

bECGRnbb

Po tym, jak urzędnicy nabrali podejrzeń, czy wszystkie deklaracje zawierają prawidłowe dane dotyczące liczby osób zamieszkujących pod wskazanym adresem, rozesłali kolejne pisma, które miały to zweryfikować. Z wpisów na miejskich forach wynika, że ludziom taka kontrola nie przypadła do gustu. Ci, którzy w deklaracjach podali informacje zgodne z prawdą, są zniesmaczeni tym, że ktoś zarzucił im podawanie nieprawdy.

Zobacz także: Wywóz śmieci. "Pracujemy nad przepisami, by wywóz był tańszy"

Doszło do nieporozumienia, przekonują urzędnicy

bECGRnbh

Właśnie od czasu rozesłania drugiej deklaracji zaczęło ubywać zameldowanych. Ludzie wymeldowali np. dzieci, które w rzeczywistości mieszkają w innym mieście, tak by nie były one uwzględniane w kalkulacji opłat.

Urzędnicy przekonują, że doszło do nieporozumienia, gdyż wysokość opłaty nie jest zależna od liczby osób zameldowanych, lecz faktycznie w domu czy mieszkaniu zamieszkujących.

- W tym przypadku meldunek nie ma znaczenia – tłumaczą rzeszowscy urzędnicy. – Zachęcamy osoby mieszkające w Rzeszowie do meldowania się, a także do składania tutaj swoich oświadczeń podatkowych – powiedział w rozmowie z "GW" Marcin Stopa, sekretarz Urzędu Miasta Rzeszowa.

Sposoby określania opłat za wywóz śmieci wywołują nieporozumienia w różnych miastach. W Warszawie, gdzie chciano powiązać wysokość opłaty ze zużyciem wody, mieszkańcy bardzo protestowali i pytali urzędników, co ma jedno do drugiego. Ostatecznie nowe zasady naliczania opłat nie wejdą w życie z początkiem grudnia.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGRnbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
higgs
8 miesięcy temu
ja się chcialam domeldować do męża i od 3 miesięcy czekam na stanowisko urzędu w tej sprawie. tak są biedni zarobieni, a skargę do pip zawsze złozyć mogę
nick
10 miesięcy temu
Jeszcze jedno nieporozumienie z głupiego prawa o meldunkach. Jedynym kryterium powinno być miejsce zamieszkania. Meldunek wymyślono w okresie PRL po to aby przywiązać nas prawnie do jednego miejsca zamieszkania, podobnie jak przywiązywano kiedyś chłopów pańszczyźnianych. Teraz prawnie mieszkasz tu gdzie jesteś zameldowany, bez względu na realia.
nikomu nie za...
10 miesięcy temu
a wystarczy tylko jak za komuny otworzyć skupy butelek szklanych,makulatury i ustawić automaty na butelki pet a gwarantuję wam,że nikt takiej butelki nie wyrzuci tylko zawiezie do skupu bo to czysta kasa i śmieci też będzie mniej o jakieś 80%
bECGRnbD
Jagoda
10 miesięcy temu
Dlaczego Chińczycy mogą produkować dowodną ilość plastiku a my mamy płacić za "utylizację" tego poprzez samozapłony składowisk??
budka czaszka
10 miesięcy temu
W Polsce nie zarabia się na produkcji samochodów, telewizorów, komputerów, trelefonów, innej elektroniki użytkowej. W cebulandii, mafiosi powiązani z ch00ymistrzami w samorzadach razem kręcą lody na wywózce .....śmieci!!! To jest biznes... a i jeszcze domy pogrzebowe. Wiwat Wałęsa, wiwat Balcer, wiwat Lewandowski
...
Następna strona