Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Rafał Zasuń
|
aktualizacja

W Skawinie zimą nieba nie widać

2
Podziel się:

W małopolskiej gminie smog urósł do drugiego najważniejszego tematu w rozmowach samorządowców z mieszkańcami, zaraz po drogach. - Mamy 3 tys. pieców do wymiany - opowiada burmistrz.

W Skawinie zimą nieba nie widać
Zanieczyszczone powietrze w Krakowie (East News, Beata Zawrzel)

Przyjezdnemu trudno zauważyć, że Skawina nie jest częścią Krakowa - jedno miasto płynnie przechodzi w drugie, jeśli ktoś nie zwraca uwagi na drogowskazy, to może łatwo przegapić moment przekraczania granicy. Ale mieszkańcy 25 tys. miasta czujnie strzegą swojej odrębności.

O Skawinie zrobiło się głośno, kiedy jako pierwsze miasto w Polsce zamówiło na UJ badania na temat zachorowań spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko tłumaczył portalowi WysokieNapiecie.pl, że zaczęło się od zebrania mieszkańców, na którym jeden z uczestników, zresztą lekarz, wypalił, że połowa z nich ma raka. Odpowiedzialne za to miały być zakłady przemysłowe, których trochę w gminie jest. Ludzie się przestraszyli. Poproszono więc Wydział Medyczny UJ o zgłębienie tematu. 

Z badań wynikło m.in, że zachorowalność na raka w Skawinie jest większa niż w reszcie kraju. W internecie pojawiły się zatrważające teksty, ale autorki raportu każą podchodzić do wyników z dużą ostrożnością. Skawina to mała miejscowość, a na terenach bezpośrednio sąsiadujących z zakładami podejrzewanymi o "trucie" mieszka ich jeszcze mniej. Każdy pojedynczy przypadek choroby wpływa na statystyki.

Zobacz także: Współczesny "masowy morderca". W Polsce zabija 50 tys. osób rocznie

Smog na ambonie

Skąd się bierze smog? Jak zwykle odpowiedzialna jest kombinacja dwóch czynników - położenia w niecce otoczonej wzgórzami oraz tzw. niskiej emisji czyli zanieczyszczeń wydobywających się z przydomowych palenisk. - Zimą nieba nie widać - opowiada burmistrz, którzy rządzi miastem pierwszą kadencję, ale wcześniej cztery lata był wiceburmistrzem i przez dwie kadencje radnym.

Smog urósł do drugiego najważniejszego tematu w rozmowach samorządowców z mieszkańcami, zaraz po drogach. Ostatnio, w związku z wydatną poprawą stanu tychże, wysforował się nawet na pierwsze miejsce.

- Mamy 3 tys. kotłów węglowych do wymiany - tłumaczy burmistrz Rzepisko. Ale zacząć trzeba od najprostszej rzeczy - przekonania ludzi, że wymiana ogrzewania jest potrzebna i że się opłaci. No i że nie warto palić wszelakim śmieciem - dodaje.

Metody są różne. Najoryginalniejszą jest wciągnięcie do współpracy księży, którzy z ambon zachęcają do ekologicznych form ogrzewania i ostrzegają, że trucie sąsiadów jest grzechem. Notabene tego rodzaju grzesznicy powinni trafić w piekle do kotła również opalanego najgorszymi śmieciami.

Czy można dostać nowy kocioł w zamian za sprzątanie w szkole? Co zastąpi starą elektrociepłownię? Jak radzą sobie mieszkańcy z walka ze smogiem? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Gosia
4 lata temu
Nie ma co się bronić . Puki są pieniądze i dotacje to warto skorzystać z programu czyste powietrze . Osobiście to zrobiłam , złożyłam wniosek online i uzyskałam kocioł z ecodesing. Teraz jest moja kotłownia przygotowana na sezon grzewczy , kocioł eei-pellets to pierwsza klasa.
Admin
4 lata temu
To nie jest do końca tak jak przedstawił Rzepisko. On chce nam wcisnąć te piece żebyśmy więcej bulili za ogrzewanie domu może i db ale gazowe ocieplenie jest mega kosztowne jak i spalaniem eko groszku dla nie których OSB jest aż za bardzo kosztowne. To nie wina pieców to winna tego który zazadza ta gmina Skawina. To wina fabryk typ. VESUVIUS CZY Valeo czy innych to bardziej nam szkodzi. Piece owszem ale jest mniejsze narażenie niż te fabryki. Wiem co się dziej w Valeo tam jest pewna śmierć od tych substancji miałem okazję widzieć jak to wygląda. A vesuviuszu jest nie wiele lepiej. I inne fabryki jednak ze te są kluczowe