Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. Wydłużono godziny pracy

100
Podziel się:

Wielka Brytania próbuje rozwiązać problem niedoboru kierowców zezwalając na dłuższe godziny pracy, podaje "Financial Times”. To tylko maskowanie problemu, odpowiada branża transportowa.

W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. Wydłużono godziny pracy
W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. Wydłużono godziny pracy. (Adobe Stock)

Tymczasowe złagodzenie przepisów dotyczących godzin pracy kierowców wejdzie w życie od poniedziałku, dając kierowcom i operatorom elastyczność w zakresie nieco dłuższych podróży.

Zdaniem branży transportowej, wydłużenie godzin pracy, nie jest rozwiązaniem, a jedynie maskowaniem problemu.

Spedycja jest jednym z kilku sektorów, w których pojawiające się niedobory siły roboczej zostały pogłębione przez Brexit, a operatorzy nie mogą obecnie rekrutować z UE, aby zastąpić kierowców, którzy wrócili do swoich krajów podczas pandemii. Pracodawcy zgłaszają podobne problemy w hotelarstwie, budownictwie czy przetwórstwie żywności.

Zobacz także: Niepokojące sygnały z rządu. Lockdown w Polsce znów realną opcją

Niedobór rąk do pracy doprowadził już do znacznego wzrostu stawek dla kierowców, które prawdopodobnie zostaną przeniesione na dostawców i detalistów.

Tymczasem badania przedsiębiorstw sugerują, że w brytyjskiej gospodarce rośnie szersza presja płacowa. Opublikowany w środę kwartalny raport Brytyjskiej Izby Handlowej wykazał, że 70 procent firm próbujących rekrutować miało trudności ze znalezieniem pracowników, przy czym największe trudności odnotowano w budownictwie i hotelarstwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
Jack007
6 dni temu
Czyli te wszystkie przepisy dbające o bezpieczeństwo to jedna wielka ściema
Człowiek Gór
rok temu
Ja od dwunastu lat jestem kierowcą ciężarówki w UK i faktycznie takiej sytuacji nie pamiętam, firmy i agencje, same wciskają zlecenia i kontrakty, DPD Hub4 płaci na CE już £16/h do £27/h, stosownie od dnia i pory startu. Winę za taki stan rzeczy bardziej niż na brexit, trzeba zrzucić na wprowadzenie przepisu IR35, praktycznie zlikwidował on możliwość zlecania prac samozatrudnionym kierowcom agencyjnym (LTD). Kolejna rzecz że stawki w innych zawodach, nie odbiegają już bardzo od stawek dla kierowców, np. operator podnośnika magazynowego VNA, często ma dużo lepszą stawkę niż kierowca, a taki operator ma dodatkowo unormowany czas pracy, wie o której zaczyna i o której kończy itp. Kolejną przyczyną zniechęcającą do pracy, jest wypłacane z powodu tzw. "pandemii" i związanych z nią lockdown-ów 70% pensji dla niepracujących z tej przyczyn, tzw. "furlough". Mam kolegę który wraz z żoną siedzi na takim zasiłku już przeszło rok i ma się doskonale, właśnie pojechał z rodziną na urlop do Polski, nie mam do niego pretensji, po co pracować, jak można darmo dostać? Frajer kto nie skorzystał ?
,,,
rok temu
"Nie ma komu pracować" co to za zwrot??
BRONEK
rok temu
INŻYNIERY I CHIRURDZY NIE CHCOM PRACOWAĆ ?
xxxxx
rok temu
Angole do roboty.
...
Następna strona