Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wakacje 2020. Co z koloniami i obozami?

231
Podziel się:

Tysiące rodziców wykupiło już kolonie dla swoich dzieci, ale te w ogóle mogą się nie odbyć. Mimo że rząd, w ramach odmrażania gospodarki, wprowadza opiekę w żłobkach i przedszkolach już od 6 maja, nadal nie wiadomo co z wyjazdami wakacyjnymi. - Jest za wcześnie - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski, a rodzice żyją w niepewności.

Kolonie i obozy - wciąż brak odpowiedzi co z wakacyjnymi wyjazdami
Kolonie i obozy - wciąż brak odpowiedzi co z wakacyjnymi wyjazdami (Twitter.com)
bETkCDcl

Rząd na razie nie odpowiada wprost, czy wakacyjne kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży będą mogły się odbyć. Problem jest ogromny, bo tysiące rodziców już opłaciło wakacyjny wyjazd swoich pociech.

- Wiele osób niestety zainwestowało, zarezerwowało, zapłaciło za różne formy aktywności. Wirus pokrzyżował te plany, to jest bardzo trudno. Natomiast na dzisiaj nie mogę dać odpowiedzi, co będzie w lipcu czy sierpniu, jakie będą wskaźniki epidemiczne. Zależeć to będzie od liczby zachorowań, miejsc w szpitalach, wolnych respiratorów - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Z drugiej strony niezwykle ważny jest aspekt gospodarczy, bo jej załamanie może skutkować zwiększeniem śmiertelności w innych obszarach. Decyzje są trudne, ale są balansem między bezpieczeństwem epidemicznym a bezpieczeństwem wszystkich Polaków - dodał.

bETkCDcn
Zobacz także: Obejrzyj: Hotele otwarte od 4 maja. Branża nastawia się na niskie ceny

Z kolei minister edukacji Dariusz Piontkowski stwierdził, że jego resort nie uruchomi pieniędzy na wypoczynek letni dopóki nie będzie w tej sprawie jednoznacznego wskazania od ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego, że taki wypoczynek będzie bezpieczny.

- Przypomnę, że dopiero od 4 maja rusza możliwość skorzystania z hoteli i miejsc noclegowych, czyli wypoczynku indywidualnego. Zobaczymy, jaki będzie tego skutek. Przy takim wypoczynku dużo łatwiej dochować wymogów sanitarnych niż przy wypoczynku zbiorowym - dodał

bETkCDct

Lekarze zalecają, by tegoroczne wakacje organizować indywidualnie i w gronie najbliższych. To logistyczne wyzwanie dla milionów polskich rodzin. W ubiegłym roku ze zorganizowanych form wypoczynku skorzystało 1,3 mln dzieci i młodzieży.

Biura podróży na razie wciąż sprzedają wyjazdy. Mają obowiązek zgłaszać je na specjalnej platformie rządowej oraz w kuratoriach najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

Największy ich organizator - "Almatur" - poinformował kilka dni temu, że sprzedał już 10 tys. wyjazdów kolonijnych i obozowych. Zostało mu jeszcze 15 tys., z czego 70 proc. to wyjazdy krajowe. Z kolei biuro podróży "Index", które dysponuje 10 tys. miejsc na koloniach i obozach, ma obecnie zarezerwowanych ok. 4 tys.

bETkCDcu

- Na koloniach czy obozach można dzieciom zapewnić bezpieczniejsze warunki, niż gdyby miały one zostać latem same w domu, bez opieki dorosłych - zapewnia Alina Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bETkCDcO
KOMENTARZE
(231)
Pikolo
2 lata temu
W tym pieknym , uczciwym kraju należy dla dzieciaków kolonie wybrać, zapłacic (ważne !!!) i szybko zapomniec. Żeby się niepotrzebnie nie denerwowac. A dzieciory wygonic na podwórko.
duckduck
2 lata temu
Przecie nie wszyscy mają ośrdki wczasowe tak jak rząd i tam beda wypoczywac z rodzinami.
duckduck
2 lata temu
Podobno mają być obozy ale krne dla tych co nie przestrzegają zaostrzeń i wtedy ich dzieci pojadą na kolnie .
bETkCDcP
Kasia
2 lata temu
jak co roku ja i pozostali znajomi rodzice wysylamy dzieciaki na kolonie, czekamy na informacje i dzialamy. Nie poddamy sie manipulacji, jestesmy w stalym kontakcie ze znajomymi z Danii, Niemiec i Anglii. Wiemy jak wyglada NORMALNe zycie w tych krajach. zachowajmy zdrowy rozsadek, MYSLMY samodzielnie drodzy rodzice!
Pisiorek
2 lata temu
Szkoda,że miliony nie zarezerwowało kolonii.
...
Następna strona