Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe z poprawkami Senatu. Sejm przegłosował nowe przepisy

131
Podziel się:

Sejm przegłosował w czwartek większość poprawek Senatu dotyczących wakacji kredytowych. Zgodnie z nowym prawem, z tymczasowego zawieszenia spłat rat kredytów będą mogły skorzystać osoby, które spłacają złotówkowy kredyt zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. To oznacza, że rozwiązanie to nie będzie dostępne ani dla frankowiczów, ani dla osób spłacających kredyt za mieszkanie przeznaczone pod wynajem.

Wakacje kredytowe z poprawkami Senatu. Sejm przegłosował nowe przepisy
Sejm przegłosował większość poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe. Zdjęcie archiwalne (PAP, Leszek Szymański)

W czwartek Sejm przegłosował większość poprawek do ustawy o pomocy dla kredytobiorców. Najważniejsza z popartych przez Sejm senackich poprawek precyzuje, że wakacje kredytowe obejmą wszystkie umowy o kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, spełniające wymogi ustawy o kredycie hipotecznym, także te, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 r.

Ustawa daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnosić o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym.

Teraz ustawa zostanie przesłana do podpisu prezydenta.

Przypomnijmy, że w środę nad tymi poprawkami debatowali członkowie Komisji Finansów Publicznych. Ostatecznie KFP przyjęła wszystkie 43 poprawki senatorów.

Sejm przegłosował wakacje kredytowe z poprawkami Senatu

Poza przepisami dotyczącymi tzw. wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Jakub Kłoczewiak, Chef Operating Officer, Allegro

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Według opinii Narodowego Banku Polskiego dla sektora bankowego koszt "wakacji kredytowych", przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
Tomek
2 lata temu
Mam kredyt, dom i przynajmniej nie muszę mieszkać z mamusią albo w piwnicy jak 90% tu komentujących :) Pozdrawiam tym co zazdroszczą, bez zdolności :)
Helka
2 lata temu
Znowu pomaganie cwaniakom
też gość
2 lata temu
Szkoda ze nikt sie nie przejmowal jak rosly tak raty we frankach. Wszyscy majacy kredyty w zlotowkach mieli radoche i wielki ubaw. Teraz lamentuja bardziej niz frankowicze. Pomimo, ze zaden bank ich nue oszukal bezprawnie i od razu maja pomoc. Frankowicze tez maja zmienne oprocentowanie i raty tez im rosna. Rzad ma ich w dupie. Pytam gdzie wielka pomoc prezydenta?Ciekawe podejscie do obywateli. Jak zwykle, sa obywatele i Obywatele
Obse
2 lata temu
A frankowicze znowu nic a tak premiet do kredytu we frankach podobno zachęcał.
koniec PiS
2 lata temu
ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!! ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ 500+ TO WOLĄ OBCIĄŻAĆ MŁODYCH WIĘKSZYM KREDYTEM !!! PAMIĘTAJCIE - BY NIDGY NIE GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !!!
...
Następna strona