Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Coraz bliżej "wakacji kredytowych". Jest kolejna ważna decyzja

254
Podziel się:

W środę Komisja Finansów Publicznych poparła większość poprawek Senatu do ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Coraz bliżej "wakacji kredytowych". Jest kolejna ważna decyzja
Wiceminister finansów Piotr Patkowski tłumaczy, że z wakacji nie będą mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyty w walucie obcej (PAP, Rafał Guz)

Senat zaproponował 43 poprawki, z których zdecydowana większość uzyskała pozytywną rekomendację komisji. Ustawa daje osobom spłacającym kredyty hipoteczne możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące zawieszenia spłaty raty kredytu bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023.

Kto może skorzystać z "wakacji kredytowych"

W trakcie obrad KFP posłowie pytali o to, kto może korzystać z tzw. wakacji kredytowych. Jak mówił wiceminister finansów Piotr Patkowski, z "wakacji kredytowych" będą mogli skorzystać ci, którzy spłacają kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

- Osoba, która ma kilka mieszkań, może skorzystać z "wakacji kredytowych", jeśli kredyt wzięła na mieszkanie, w którym mieszka. Jeśli jednak taka osoba spłaca kredyt na mieszkanie, które wynajmuje, to nie może skorzystać z "wakacji kredytowych" – powiedział wiceminister finansów.

Wiceminister powiedział, że jeśli ktoś wziął kredyt na przebudowę domu, to również może skorzystać z "wakacji kredytowych", jeśli chodzi o dom, w którym dana osoba mieszka. - W przypadku, kiedy kredyt został zaciągnięty przez rodziców na zakup mieszkania dla dzieci, zazwyczaj są oni stroną kredytu razem z dziećmi. W takiej sytuacji taka umowa także daje możliwość skorzystania z "wakacji kredytowych" – dodał Patkowski.

Jak przyznał, z wakacji nie będą mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyty denominowane w walutach obcych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Co dalej z WIBOR i ratami kredytów? Wyjaśnia wiceprezes ZBP

Konsekwencje "wakacji kredytowych"

- W tym przypadku wartość zobowiązania nie ulega zmianie, zmienia się jedynie moment jego opłacania. "Wakacje kredytowe", które zostały wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 nie dawały dodatkowego dochodu korzystającym, a więc także i w przypadku tych "wakacji kredytowych" nie pojawia się ryzyko powstania zobowiązania podatkowego z tego tytułu – mówił wiceminister finansów.

Według opinii Narodowego Banku Polskiego koszt "wakacji kredytowych", przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Poza przepisami dotyczącymi tzw. wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Tarcze antyinflacyjne dłużej

Do ustawy zostały ponadto wprowadzone zapisy mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 roku.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(254)
Szukają naiwn...
2 lata temu
Wakacje na kredyt gdy inflacja szaleje!? Kto ma trochę rozumu nie da się na to nabrać!
dvsvd
2 lata temu
Ludzie maja nadmiar naiwności i niedobór edukacji finansowej. Wiedza na temat tego co może się stać z ratami kredytu… jak wpływają na jej wzrost stopy procentowe i wzrost kursów walut jest ogólnodostępna…. No ale po co o tym czytać przed wzięciem kredytu…. Ludzie biorą kredyty na jakie ich nie stać – na full… bo trzeba się pokazać przed znajomymi i rodziną…. A wystarczy przeczytać choćby książkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Wtedy nie robiłoby się głupot i potem płakało. Wolę spokojny sen w twardszym łóżku niż życie w strachu że mi zabiorą łóżko z baldachimem.
sylviano
2 lata temu
Niema na świecie takich mądrych rządzących jak w Polsce rozwiążą wszystkie problemy Polaków i dopiero wyjadą zagranicę w swoje ulubione miejsca
sylviano
2 lata temu
A te miliardy dadzą normalni ciułacze lokaty są nawet 0,5 procent
crr
2 lata temu
w sierpniu będzie można złożyć wniosek? Przecież wakacje kredytowe maja być w 3 i 4 kwartale po dwie raty czyli sierpień i wrzesień oraz październik i listopad...w sierpniu będzie można złożyć wniosek na sirpniową ratę ? no chyba coś to nie dograli....
...
Następna strona