Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa narzuca użytkownikom nowe obowiązki. Przekształcenie coraz droższe

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało być proste i tanie. To jednak nie jest zasada – Warszawa stara się przerzucić na użytkowników część kosztów procesu. Pozwalają jej na to nieprecyzyjne zapisy ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Uwłaszczenie staje się coraz droższe (Fot: Adam Burakowski/REPORTER)

Warszawskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe muszą przeprowadzać inwentaryzację działek zanim gmina podejmie decyzję o przekształceniu użytkowania we własność w przypadku budynków innych niż mieszkalne.

Ministerstwo nie widzi podstaw do wydłużenia terminu na wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego.
Użytkowanie wieczyste znika. Ponad 900 tys. zaświadczeń

Jak donosi "Rzeczpospolita”, o przygotowanie takiego dokumentu została poproszona dla jednej z nieruchomości Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ruda". – To będzie kosztować ok. 200 tys. zł, a zapłacą za nią wszyscy spółdzielcy. Co gorsza, nie mamy gwarancji, że dojdzie do przekształcenia – mówi dziennikowi Dariusz Śmierzyński, prezes SM "Ruda".

Za pełne prawo własności trzeba będzie zapłacić. By zaoszczędzić lepiej zrobić to szybko
Jeśli chcesz zaoszczędzić na uwłaszczeniu, zapłać w pierwszym roku. Później przestaje się opłacać

Skąd wziął się problem? Ze zmiany ustawy, która w założeniu miała proces uprościć i pozwolić na przekształcenie nie tylko działek przeznaczonych na cele mieszkaniowe, ale i te zabudowane budynkami wielorodzinnymi, na których znajdują się także inne budynki, w tym gospodarcze. Wyznaczono jednak granicę – nie mogą one zajmować więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków na danej działce.

Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Z tej furtki korzysta Warszawa – zamiast wykorzystać po prostu ewidencję gruntów i budynków czy posiadaną dokumentację budynków, domaga się prowadzenia inwentaryzacji. Z takim podejściem nie zgadza się wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski, który powołuje się na stanowisko wiceprezydenta Warszawy w tej sprawie. Stąd o podobne dokumenty wnoszą i inne dzielnice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

iwonatak wlasnie dziala antypolska i anty warszawska Partia Oszustów w jarmulkach i blogosławienstwem Merkel. Brawo wyborcy targowiczanie z PO. Narod was … Czytaj całość

24-10-2019

HankaBrawo Rafał

08-11-2019

dfgpo i cały ten rafałek pobufetowy to dno

Rozwiń komentarze (6)