Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Warszawa narzuca użytkownikom nowe obowiązki. Przekształcenie coraz droższe

6
Podziel się:

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało być proste i tanie. To jednak nie jest zasada – Warszawa stara się przerzucić na użytkowników część kosztów procesu. Pozwalają jej na to nieprecyzyjne zapisy ustawy.

Uwłaszczenie staje się coraz droższe
Uwłaszczenie staje się coraz droższe (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Warszawskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe muszą przeprowadzać inwentaryzację działek zanim gmina podejmie decyzję o przekształceniu użytkowania we własność w przypadku budynków innych niż mieszkalne.

Jak donosi "Rzeczpospolita”, o przygotowanie takiego dokumentu została poproszona dla jednej z nieruchomości Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ruda". – To będzie kosztować ok. 200 tys. zł, a zapłacą za nią wszyscy spółdzielcy. Co gorsza, nie mamy gwarancji, że dojdzie do przekształcenia – mówi dziennikowi Dariusz Śmierzyński, prezes SM "Ruda".

Skąd wziął się problem? Ze zmiany ustawy, która w założeniu miała proces uprościć i pozwolić na przekształcenie nie tylko działek przeznaczonych na cele mieszkaniowe, ale i te zabudowane budynkami wielorodzinnymi, na których znajdują się także inne budynki, w tym gospodarcze. Wyznaczono jednak granicę – nie mogą one zajmować więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków na danej działce.

Zobacz także: Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Z tej furtki korzysta Warszawa – zamiast wykorzystać po prostu ewidencję gruntów i budynków czy posiadaną dokumentację budynków, domaga się prowadzenia inwentaryzacji. Z takim podejściem nie zgadza się wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski, który powołuje się na stanowisko wiceprezydenta Warszawy w tej sprawie. Stąd o podobne dokumenty wnoszą i inne dzielnice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Biedni Warsza...
4 lata temu
PO zgotowało nam PIEKŁO !!!!
dfg
4 lata temu
po i cały ten rafałek pobufetowy to dno
Lukas
4 lata temu
brawy PO
iwona
4 lata temu
tak wlasnie dziala antypolska i anty warszawska Partia Oszustów w jarmulkach i blogosławienstwem Merkel. Brawo wyborcy targowiczanie z PO. Narod was rozliczy
Hanka
4 lata temu
Brawo Rafał