Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Jeśli chcesz zaoszczędzić na uwłaszczeniu, zapłać w pierwszym roku. Później przestaje się opłacać

70
Podziel się:

Rządowy system bonifikat dla użytkowników wieczystych wygląda dobrze tylko na papierze. Nie dość, że z automatu przysługuje jedynie co piątej osobie objętej ustawą, to jeszcze odczuwalne oszczędności przyniesie głównie w pierwszym i drugim roku po przekształceniu.

Za pełne prawo własności trzeba będzie zapłacić. By zaoszczędzić lepiej zrobić to szybko
Za pełne prawo własności trzeba będzie zapłacić. By zaoszczędzić lepiej zrobić to szybko

Około 2,5 miliona Polaków w przyszłym roku z automatycznie zyska pełne prawo własności do działek, na których stoją ich domy lub bloki, w których mieszkają. To główny cel ustawy przygotowanej przez resort inwestycji i rozwoju, która w życie weszła 5 października. Tzw. użytkowanie wieczyste, czyli niemal niespotykany już na świecie relikt poprzedniego systemu, odchodzi do lamusa. Przynajmniej w przypadku działek zabudowanych do celów mieszkaniowych.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności dokona się automatycznie i teoretycznie nie będzie wymagać od właścicieli nieruchomości podejmowania żadnych aktywności. Odpowiednie urzędy (np. starostowie w przypadku gruntów Skarbu Państwa – red.) otrzymały czas do końca przyszłego roku na przesłanie dokumentów do sądu prowadzącego księgę wieczystą. W praktyce informacja powinna trafić do nas przed 29 marca przyszłego roku, bo to termin graniczny wnoszenia opłat za użytkowanie, która od 2019 r. będzie "opłatą przekształceniową".

Zobacz także: Zobacz też: Koniec użytkowania wieczystego, czas na Mieszkanie+

Jeśli jednak jesteśmy jednym z pół miliona szczęśliwców, których domy lub mieszkania stoją na gruntach Skarbu Państwa, warto zainteresować się przekształceniem. Ustawa przewiduje bowiem zniżki dla tych, którzy zamiast spłacać „dług” za przekształcenie przez 20 lat, zdecydują się na opłatę jednorazową. Choć bonifikaty na poziomie 50, 40 czy 30 proc. brzmią kusząco, to tak naprawdę różnice odczujemy tylko, gdy na wykup zdecydujemy się jeszcze w 2019 r. Każdy kolejny rok zwłoki będzie kosztował od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości całej "opłaty przekształceniowej”.

W odpowiedzi na nasze pytanie resort inwestycji potwierdził, że zniżka od drugiego roku nie jest obliczana od całej kwoty, ale kwoty pozostającej do spłaty. I tak, jeśli roczna opłata została ustalona na poziomie 1000 zł, a na spłatę całości decydujemy się w trzecim roku, łącznie zapłacimy 12,8 tys. zł – 10,8 tys. zł jednorazowej (z bonifikatą 40 proc.) plus 2 tys. zapłacone w latach poprzednich. Gdyby taki lokator zdecydował się na spłatę "długu" w pierwszym roku, to zapłaciłby 8 tys. zł. Dwuletnia zwłoka zwiększa zatem koszt o ponad połowę.

Jak dokładnie widać na wykresie, spłata w szóstym roku będzie kosztowała o 131 proc. więcej niż w przypadku wniesienia jednorazowej opłaty z uwzględnieniem zniżki w pierwszym roku. Wystarczy jednak już tylko rok opóźnienia, by zapłacić o 26 proc. więcej niż będzie to możliwe w 2019 r.

Zaprezentowane przez nas wyliczenia są jedynie szacunkowe i nie uwzględniają możliwości waloryzacji opłaty rocznej. W ustawie zezwolono na jej zmianę raz na 3 lata. To kolejny z powodów, choć akurat na razie niepoliczalny, który powinien zachęcić do szybszego spłacenia opłaty przekształceniowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
Jan
4 lata temu
To jest zamach Państwa na każdego z nas własność. Żyjemy w mafijno - gangsterskim kraju.
Gość
5 lata temu
Teraz prawdziwe dane jeśli obecnie rocznie płaciłeś 48 zł wieczystego użytkowania na ziemiach Skarbu Państwa to wynosi w 2019r. 20lat X 48zł = 960zł. Minister Kwieciński powiedział , że w pierwszym roku będzie 60 % rabatu to się równa =384zł do zapłaty i jesteśmy właścicielami oraz nie mamy już żadnej opłaty od 2020rok . !!!
SOWA
5 lata temu
W TYM DZIKIM KRAJU NIE MA CO WYBIERAĆ JAK BYŚ NIE WYBRAŁ ZAWSZE OD WYBRAŃCÓW W TYŁEK. NIE PAMIĘTAM OD 1990 ROKU ŻEBY OBYWATEL POLAK W TYM KRAJU NIE OBERWAŁ OD "WŁADZY" TU NAWET NIE FUNKCJONUJE POWIEDZENIE POLAK MĄDRY PO SZKODZIE. ZAWSZE GŁUPI I PRZED PO.
SOWA
5 lata temu
MIESZKANIE 50 M KW. BLOK 5 KONDYGNACJI. 5 MIESZKAŃ (PARTER, 1,2,3,4 PIĘTRO) I KAŻDY Z PIĘCIU LOKATORÓW WNOSI OPŁATĘ DZIERŻAWY ZA 50 M KW. - TO JEST PRZEKRĘT. Z TEJ USTAWY NIE WYNIKA ŻADNA DOBROCZYNNOŚĆ PAŃSTWA W STOSUNKU DO OBYWATELA, A WRĘCZ PRZECIWNIE. JEST TO ZŁODZIEJSTWO W IMIĘ PRAWA. BO PO JAKA CHOLERĘ MI TA WŁASNOŚĆ GRUNTU. MIESZKANIE JEST MOJĄ WŁASNOŚCIĄ, A OPŁATY ZA DZIERŻAWĘ WYNOSZĄ, W ZALEŻNOŚCI OD GMINY OD 15 DO 60 ZŁOTYCH ROCZNIE, CO PRZEZ 20 LAT PRZY WYSOKIEJ 60 ZŁ. OK. 1500 ZŁ. PRZY KWOCIE 15 ZŁ. TO OK. 400 ZŁ. JAWNY PRZEKRĘT I OSZUSTWO W IMIĘ DOBREJ DLA OBYWATELA ZMIANY.
Wołk
5 lata temu
Kolejny skok na kasę obywateli. "Uszczęśliwienie" z podtekstem ideologicznym. W zapowiedziach wprowadzenia ustawy była mowa o kosztach przekształcenia w wysokości ROCZNEJ opłaty za użytkowanie wieczyste. Teraz się okazuje że koszt tej operacji to równowartość opłaty 20LETNIEJ. Do tego jeszcze z możliwością waloryzacji (pewnie po kilkaset procent co trzy lata). Do tego jakieś durne papierki za ciężkawą kasę. A najlepsze na koniec: Każdy uwłaszczony z automatu obywatel z dniem 01-01-2019 staje się właścicielem, więc będzie miał obowiązek od tego dnia płacenia podatku od nieruchomości. Tzw "państwo" i tak "swoje" weźmie, z nawiązką, a obywatele kolejny raz dostaną po garbie. Zauważcie że do końca większości umów wieczystego użytkowania pozostał już tylko niecałe 30 lat... Grabież w czysto talmudycznym stylu.
...
Następna strona