Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Ważą się losy brexitu. Stracą na nim i Londyn, i Bruksela

3
Podziel się:

We wtorek brytyjski parlament zdecyduje o przyjęciu lub nie umowy o wyjściu z Unii, którą wynegocjowała premier Theresa May. Niezależnie od rezultatu tego głosowania, nie obędzie się bez negatywnych skutków gospodarczych.

Nadal nie wiadomo, jak będą wyglądały przyszłe relacje między Londynem a Brukselą
Nadal nie wiadomo, jak będą wyglądały przyszłe relacje między Londynem a Brukselą (Wikimedia Commons CC BY, colin)

Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", do głosowania dojdzie prawdopodobnie późnym wieczorem. Najprawdopodobniej umowa zostanie odrzucona.

Skutków takiej decyzji może być kilka. Po pierwsze, może dojść do opóźnienia brexitu (nawet o cztery miesiące), po drugie - do rozpisania drugiego referendum w sprawie wyjścia lub nie z Unii, po trzecie - do tak zwanego twardego brexitu.

Jak czytamy, prognozy co do konsekwencji tego ostatniego rozwiązania są różne. W listopadzie Bank Anglii wieszczył, że będzie to prawdziwa katastrofa, która może doprowadzić do spadku brytyjskiego PKB w 2019 roku aż o 8 proc.

Jednak te prognozy były szeroko krytykowane jako nazbyt pesymistyczne. Takiego zdania był na przykład noblista Paul Krugman.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego brytyjska gospodarka miała stracić 5-8 proc., ale nie w ciągu jednego roku, a w dłuższym horyzoncie czasowym.

Twardy Brexit nie musi jednak oznaczać paraliżu handlu i inwestycji pomiędzy Wielką Brytanią a UE - pisze "Rz". - Jeśli byłby wystarczająco uporządkowany, to prawdopodobnie ściąłby w 2019 r. 0,1-0,2 pkt proc. ze wzrostu gospodarczego strefy euro, ale jego wpływ byłby dużo głębszy dla Irlandii - powiedziała gazecie Jessica Hinds, ekonomistka Capital Economics.

Również dla Polski brexit nie musi to być katastrofą ekonomiczną, niemniej będzie odczuwalny. Londyn już po referendum brexitowym zaczął nieco tracić na znaczeniu jako nasz partner handlowy i Wyspy zostały wyprzedzone przez Czechy. Niezmiennie największym naszym partnerem handlowym są Niemcy i to od tego, ile one stracą, w dużej mierze zależy to, ile straci Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
CZARNOWIDZ
5 lata temu
MAM PYTANIE - Co może zaistnieć - Jak się okaże, że po wyjściu Ich z Unii, u Nich zacznie się poprawiać stopa życiowa - Czyli lepiej bez Unii - Jak zareagują Kraje Starej Unii
CZARNOWIDZ
5 lata temu
MAM PYTANIE - Co może zaistnieć - Jak się okaże, że po wyjściu Ich z Unii, u Nich zacznie się poprawiać stopa życiowa - Czyli lepiej bez Unii - Jak zareagują Kraje Starej Unii
Lawendowy Pan...
5 lata temu
Przecież dojna zmiana piała z zachwytu, że przyczyni się to do rozpadu Unii. Kłamczuszek - Mateuszek "załatwił", że Polacy i Polska na tym zyska i wiele innych kłamstw.