Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Ważna data dla pobierających 500 plus. Nowy okres świadczeniowy

4
Podziel się:

Na początku czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus". Potrwa on do końca maja 2024 roku. Osoby, które złożą wniosek o 500 plus w czerwcu, otrzymają świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca.

Ważna data dla pobierających 500 plus. Nowy okres świadczeniowy
Nowy wniosek o 500 plus trzeba złożyć w czerwcu (Pexels, Lukas)

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Członek RPP cytuje byłego ministra finansów. "Dramatu żadnego nie było"

Wniosek o 500 plus

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Na przykład, jeśli złożył wniosek od 1 lutego do 31 maja 2023 r., otrzyma świadczenie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Kiedy złożyć wniosek o 500 plus

Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

Osobie, która złoży wniosek w czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Według danych MRiPS od kwietnia 2016 r. z programu wypłacono ponad 230 mld zł. Każdego miesiąca to świadczenie otrzymuje blisko 7 mln dzieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Gość
2 miesiące temu
Dlaczego 500 plus nie otrzymuje młodzież studiująca?
mozg
4 miesiące temu
Kiedy będzie obiecywana ustawa o ubezpieczeniu zdrowotnym dla ludzi którzy nie mogą podjąć pracy i muszą rejestrować się w urzędach pracy żeby je uzyskać, a w UP są traktowani jak śmieci.
Mietek
4 miesiące temu
Żałosne kupowanie głosów za cudze pieniądze.
robolbezrobot...
4 miesiące temu
chcecie 500+ czy 800+ a może mieszkanie 56 metrów za 100k a jak nie masz 100k to kredyt 700zł raty na 30 lat - przeliczcie sobie i myślcie o dzieciach nie waszym lenistwie