Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

We wtorek mija ważny termin. Ministerstwo przypomina odbiorcom ciepła, by złożyli oświadczenia

19
Podziel się:

Resort klimatu i środowiska przypomniał, że we wtorek (11 października) mija termin na złożenie przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty wrażliwe oświadczenia do sprzedawców ciepła o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich za odbiorców, dla których stosuje się średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą. To szansa na obniżenie rachunków.

We wtorek mija ważny termin. Ministerstwo przypomina odbiorcom ciepła, by złożyli oświadczenia
We wtorek (11 października) mija ważny termin dla odbiorców ciepła (Adobe Stock, Ingo Bartussek)

Obowiązek złożenia oświadczenia wynika z ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Należy je złożyć do sprzedawcy ciepła, z którym zawiera się lub ma się zawartą umowę.

W przypadku odbiorców wrażliwych (np. szpitale, szkoły czy żłobki) niezłożenie w wyznaczonym terminie oświadczenia, uprawnia sprzedawcę ciepła do niestosowania wobec tego odbiorcy średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Będzie do tego zobowiązany w miesiącu następującym po miesiącu, gdy wpłynie spóźnione oświadczenie. Czyli jeśli złożono je np. w listopadzie, zacznie funkcjonować od grudnia.

Wzory oświadczeń znaleźć można na tej stronie internetowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 16 st. C w gabinecie prezydenta Poznania. "Współpracownicy szybko referują"

Szczególne rozwiązania, by w zimie kaloryfery były ciepłe

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

Rząd oszacował, że takie wartości oznaczają średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeżeli realne koszty produkcji ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom stosującym ustawowe ceny będzie przysługiwać rekompensata wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Za niezastosowanie się do ustawy wytwórcom będzie grozić odpowiedzialność finansowa.

Rekompensata może objąć jedynie sprzedaż ciepła dla gospodarstw domowych oraz wskazanych w ustawie podmiotów, m.in.:

  • wspólnot mieszkaniowych,
  • spółdzielni dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych,
  • placówek systemu oświaty,
  • placówek systemu ochrony zdrowia,
  • placówek szkolnictwa wyższego i nauki,
  • żłobków i klubów dziecięcych,
  • związków wyznaniowych i kościołów,
  • placówek kulturalnych,
  • pozarządowych organizacji pożytku publicznego,
  • straży pożarnych,
  • spółdzielni socjalnych.

System rekompensat będzie działać od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Obcy
2 lata temu
Jakby ktoś nie wiedział , że w przypadku dostarczania ciepła ( dostawcy inni niż własne kotłownie) do budynków zarządzanych przez spółdzielnie ( przez firmy zewnętrzne Pec, Eco i inne) spółdzielnia , czy wspólnota jest tylko POŚREDNIKIEM a właściciele lokali wracają zaliczki na pokrycie kosztów ogrzewania lokali . Spółdzielnie są tylko pośrednikiem .
WÓJT
2 lata temu
PIS zrobi komisarzy węglowych w gminach i później jak jesteś ZŁY WÓJT to węgla nie dostaniesz, albo dostaniesz gorszy. Przyjdą wybory i prosty lud nie będzie patrzył czy ty zielony czy czerwony ważne, że umiesz załatwić dobry węgiel, poza kolejką, tani (tańszy niż u wójta po sąsiedzku). Będzie jedna wielka korupcja węglowo-polityczna. A może skończy się to tak, że to majstrowanie przy różnych ustawach będzie za słabe i samorządy przybulą wszyskie szemrane dotacje do węgla i wtedy będzie płacz i trzeba będzie to zwracać. PIS może sobie zmieniać prawo ale konstytucji nie zmieni (np. wolność gospodarcza, którą rząd tworząc kartel węglowy z samorządami łamie) - tak więc samorządy chcecie PRL BIS zapraszamy. Jeszcze raz powtórzę, jak samorządy wejdą w to majstrowanie i to nie wypali, to PIS wszystko zwali na nie. A nie wypali na 100% gdyż PIS tworzy kartel.
Karol
2 lata temu
A skąd mieszkańcy mogą wiedzieć czy prezes spółdzielni złożył oświadczenie czy dalej po swojemu będzie naliczał jak mu pasuje
konstytucja R...
2 lata temu
od kiedy to podwładni rozkazują? Co mnie obchodzą dyrektywy korporacji Poland Republic Of? Ja jestem człowiekiem, a nie osobą którymi chcecie władać!
Winicjusz(5)
2 lata temu
He he, na pewno w Toruniu odbiorcy ciepła od geotermii ojca dyrektora nie muszą składać żadnych oświadczeń - za to na bank muszą ojcu dyrektorowi słać należności za ciepło...