Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Oblegane hotele w czerwcowy weekend. Na południu kraju kończą się wolne pokoje

37
Podziel się

To będzie długo wyczekiwany długi weekend. Branża turystyczna na początku czerwca będzie już otwarta, choć wciąż nie w pełni. Jak słyszymy od hotelarzy - terminarze pękają w szwach, bo pokoje rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Problem jest tylko jeden. Z restauracjami.

Oblegane hotele w czerwcowy weekend. Na południu kraju kończą się wolne pokoje
W długi weekend czerwcowy najwięcej Polaków spędzi czas na południu kraju (East News)
bEsbBTyt

Długi weekend majowy pozostawił w tym roku wiele do życzenia - w większości kraju nie dopisała pogoda, a i z atrakcji trudno było korzystać przez obostrzenia. Na horyzoncie pojawiła się jednak możliwość wykorzystania kilku dni wolnego w czerwcu, a tu już perspektywy są bardziej obiecujące. Choć należy przy tym pamiętać, że hotele wciąż mogą przyjmować jedynie 50 proc. gości, a obostrzenia dotykają także kwestii podawania posiłków.

W tym roku Boże Ciało - bo o nim mowa w kontekście kolejnego długiego weekendu - wypada w czwartek 3 czerwca. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, by skorzystać z czterech dni wypoczynku. Kto nie zdążył jeszcze wykorzystać ustawowego wolnego, które przysługuje za 1 maja, może zrobić to właśnie w czerwcu, nie zużywając przy tym dni z przysługującego płatnego urlopu.

bEsbBTyv

I wielu Polaków na ten pomysł wpadło jeszcze przed majówką. Hotelarze, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie zaznaczają, że telefony rozdzwoniły się po kwietniowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, gdy ogłoszono stopniowe odmrażanie gospodarki.

Zobacz także: Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży

U jednych tłumy, u innych wolne miejsca

W czerwcu zdecydowana większość Polaków kieruje się ku południowym krańcom kraju. Z danych, które otrzymaliśmy od nocowanie.pl, wynika, że jedynie trzy z dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków na długi weekend czerwcowy położone są na Pomorzu.

bEsbBTyB

W pokojach gościnnych "U Wiktorii" wciąż można znaleźć wolne miejsca. Zarezerwowana jest mniej więcej połowa pokoi. Pensjonat znajduje się w Krynicy Morskiej. Jak się dowiadujemy od męża właścicielki obiektu, część z tych rezerwacji została jednak przeniesiona.

- Te noclegi czerwcowe to są rezerwacje przeniesione z majówki. Poza tym długim weekendem czerwcowym nie ma jednak wiele rezerwacji. Szału nie ma - mówi rozmówca.

Szał jest za to na Dolnym Śląsku, m.in. w Karpaczu, Kudowie Zdroju czy Szklarskiej Porębie. Jak usłyszeliśmy od pracownika karpackiego obiektu Apartamenty pod Izbicą, terminarz szybko się zapełnia, a w momencie naszego telefonu zostało już tylko jedno wolne miejsce noclegowe. Natomiast w Hotelu Relaks w poniedziałek dostępne były jeszcze cztery noclegi, w piątek zostały już tylko dwa. Goście coraz częściej wypytują także o miejsca na miesiące wakacyjne.

bEsbBTyC

Zamknięte restauracje

Decyzja o otwarciu hoteli wywołała w branży entuzjazm i nadzieję na powrót do normalności, nawet mimo wciąż obowiązujących, przynajmniej do 5 czerwca, ograniczeń. Do tego czasu hotele mogą przyjmować gości tylko na 50 proc. swoim możliwości.

- Ledwo wiążę koniec z końcem. Zatem dobre i to, co usłyszeliśmy od premiera - mówił w rozmowie z money.pl przedsiębiorca z Karpacza.

bEsbBTyD

Natomiast w najnowszym rozporządzeniu znalazły się zapisy, które budzą już u przedsiębiorców skrajne uczucia. Mimo planowanego otwarcia większości restauracji 29 maja te hotelowe wciąż nie będą mogły działać.

- Nie rozumiem tej decyzji. Dlaczego restauracje mogą normalnie działać, a fakt, że nasza restauracja znajduje się w hotelu, to działanie uniemożliwia? - słyszymy od przedsiębiorcy z Zakopanego, który prosi jednak o anonimowość.

- Przecież goście będą częściej wybierać restauracje na mieście niż naszą, w której możemy zaoferować tylko dostarczenie posiłku do pokoju. To nie będzie to samo - dodaje.

Podobne wątpliwości słyszymy z karpackiego Relaksu. Pracownik recepcji mówi, że liczyli na otwarcie restauracji hotelowych razem z innymi.

bEsbBTyE

- Zamknięte restauracje w hotelach to spore starty. Będziemy mimo wszystko dostarczać posiłki gościom do pokojów - słyszymy.

Restauracje otwarte zostaną dla pierwszych klientów 29 maja. Ten etap odmrażania gospodarki poprzedzi otwarcie ogródków restauracyjnych, które dostępne będą dla gości od 15 maja.

A gdzie za granicą?

Długi weekend czerwcowy nie musi zamykać się jednak na czterech dniach wolnych od pracy. Część Polaków wybiera w tym terminie kierunki poza granicami kraju.

Jak informuje nas portal wakacje.pl, wzmożone wyjazdy zagraniczne Polaków zaczną się od 2 czerwca. W czołówce najczęściej wybieranych krajów znalazły się Grecja, Turcja i Egipt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsbBTyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
mario
3 miesiące temu
To dopiero mi nowość W weekend 1 majowy były już wszystkie kwatery i apartamenty zajęte :P
Art
3 miesiące temu
Przenośne lodoweczki 12/230volt, sztucce turystyczne, czajniki bezprzewodowe, kuchenki turystyczne jednopalnikowe .....
hehehehe
3 miesiące temu
juz pedze w ten tłum
bEsbBTyX
od komunii wp...
3 miesiące temu
wy lepiej całom kase oddawajcie do ZUS, bo będzie puźniej problem na stare lata
Jamicz
3 miesiące temu
Otwierają specjalnie, żeby potem mieć pretekst do zamknięcia na cztery spusty...
...
Następna strona