Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

"Węgla w Polsce starczy na 200 lat". Były minister przyznaje: to moje słowa. Jest "ale"

- Budowa elektrowni atomowej w Polsce nie oznacza końca górnictwa - powiedział w programie "Newsroom" WP Jerzy Markowski, były minister gospodarki. - To jest to, na co czeka polska gospodarka. Nieuchronne są wyłączenia mocy w energetyce na skutek kończących się zasobów energetycznym. W roku 2035 wypadnie nam z systemu elektrownia Bełchatów, bo kończy się koncesja i prawo do eksploatacji złoża, a to jest 20 proc. mocy zainstalowanej. W 2044 r. wypadnie elektrownia Turów i kolejne 8 proc. Czyli mamy już o ponad 30 proc. mocy zainstalowanej mniej. Poza tym w dalszym ciągu spada podaż węgla kamiennego do elektrowni z uwagi na spadek produkcji. Ten deficyt mocy trzeba czymś uzupełnić. Ja się przyznaję do tego, że lata temu powiedziałem prezydentowi Dudzie na początku jego pierwszej kadencji przed wyjazdem na szczyt klimatyczny, że Polska ma udokumentowane zasoby węgla na 200 lat. To nie znaczy, że mamy te zasoby udostępnione, ponieważ nie ma inwestycji w górnictwie....
rozwiń
KOMENTARZE
(67)
Cenzor
2 lata temu
Oj bidulki do dyskusji się włączyły . Pomyślcie od dziesiątków lat mamy problem nie z węglem a z tymi co go wydobywają . W obecnych czasach PiS kupił sobie spokój płacąc naszymi pieniędzmi . W kopalniach jak grzyby po deszczu rozmnożyły się związku zawodowe i ich bonzowie na wysokoplatnych etatach . Rozmnożyły się też przywileje górnicze i emerytalne tych którzy festiwali węgiel . Przypomnę choćby deputat węglowy w wysokości 8 ton . To wszystko powoduje , że węgiel staje się rzeczywiście czarnym złotem . Dzisiaj chyba najlepiej to rozumiemy . I kto z was ma ochotę utrzymywać tych panów . Trzeba szukać źródeł energii tańszych i niewyczerpanych . A jedynymi są OZE . Zamiast topić miliardy w utrzymanie nierentownych kopalń na rozrastające się przywileje oraz na coraz większą bandę nierobów związkowych zainwestujemy w coś co będzie służyło dla nas naszych dzieci i dzieci ich dzieci .
tjk
2 lata temu
Nie oszukujmy się, węgla w Polsce jest jeszcze w 3 du...y, niestety dostęp do niego został zablokowany bzdurnymi decyzjami ekipy Buzka likwidującymi kopalnie ( poszukajcie sobie w archiwach wypowiedzi członków tej ekipy którzy mówią że NIE MA ALTERNATYWY DLA TANIEGO GAZU Z ROSJI )
Camel
2 lata temu
Już dawno pojawiły się pomysły na małe ekologiczne elektrownie spalające biomasę (np. specjalne algi). Takie elektrownie mogłyby być w każdej gminie, w co drugiej wiosce. Za jedną atomową byłoby 8 tys. ekologicznych. Dodatkowy plus tego jest taki, że nie trzeba przesyłać energii na wielkie odległości, co w Polsce, przy zacofaniu naszych sieci energetycznych jest ratunkiem przed blokautem. No ale to by spowodowało samowystarczalność gmin i uniezależnienie się od wielkich koncernów energetycznych, które by upadły. A na to nie pozwolą przekupni politycy.
Pasmo ich suk...
2 lata temu
Słuchajcie PiS, pijcie zimną wodę, połóżcie się na betonie i czekajcie końca.
pamiętający
2 lata temu
Czy pamiętacie jak Duda w kampanii wyborczej wbijał łopatę pod kamień węgielny pierwszego z 22 mostów przez Wisłę które zobowiązał się wybudować PIS. I co? Nawet wójt gminy nie wiedział ze u nich ma powstać jakiś most przez Wisłę. Czy pamiętacie jak Duda też przed wyborami posadził kilka drzewek co miało być początkiem ogólnopolskiej akcji posadzenia 5 miliardów drzew? I co? Odpowiedzią PISu było wycinanie puszcz i betonoza miast i miasteczek.
...
Następna strona