Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Elektrownia atomowa w Polsce. Resort zdradza koszty i kluczową datę

40
Podziel się:

Polski rząd wydaje się być zdecydowany na budowę elektrowni atomowej. Przedstawiciele resortu energii poinformował o planowanych kosztach oraz zdradził termin wyboru jej lokalizacji.

Mateusz Morawiecki i Krzysztof Tchórzewski będą głównymi rozgrywającymi rządowej w grze o polski atom
Mateusz Morawiecki i Krzysztof Tchórzewski będą głównymi rozgrywającymi rządowej w grze o polski atom (Tomasz Gzell)

Polski rząd wydaje się być zdecydowany na budowę elektrowni atomowej. Przedstawiciel resortu energii poinformował o planowanych kosztach oraz zdradził termin wyboru jej lokalizacji.

Od dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości atmosfera wokół pomysłu budowy elektrowni jądrowej zdecydowanie się zmieniła. Była premier Ewa Kopacz pod koniec kampanii wyborczej w 2015 r. zarzucała oponentom, że "mają z tyłu głowy" budowę bloków jądrowych, podczas gdy ona chce stawiać na węgiel. Sama zmiana atmosfery po wprowadzeniu się nowych twarzy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie wystarczyła. Przed kilkoma miesiącami minister energii Krzysztof Tchórzewski otwarcie powiedział, że przez dwa lata rząd nie mógł zdecydować się co robić z energetyką jądrową.

Sprawa przyspieszyła na przełomie 2017 i 2018 r. Wielu ekspertów wskazuje, że m.in. planowane połączenie Orlenu z Lotosem ma pozwolić na sfinansowanie inwestycji. Także szef resortu energii zapewnił, że ostateczna decyzja zapadnie do końca tego roku.

Zobacz także: Elektrownia atomowa będzie potrzebna m.in. do zapewnienia zasilania autom elektrycznym:

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski zdradził, ostateczna lokalizacja zostanie wybrana "w wariancie optymistycznym czas decyzji o lokalizacji to może być koniec 2019 r., w pesymistycznym - początek 2020 r.". Rozważane są dwie miejscowości: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

Sobolewski mówił także o kosztach budowy. Mają zamknąć się między 40 a 70 mld zł. Wszystko będzie zależało od tego, czy rząd zdecyduje się na bloki o łącznej mocy 3000 MW czy 4500 MW. Jak dodał, budżet z tytułu inwestycji nic nie straci, choć pierwszy blok powstanie z polskich pieniędzy, ale sam model finansowy nie jest na tyle dopracowany, by go pokazać rynkowi.

- Zamierzamy zacząć, zbudować pierwszy blok z naszych środków. Wtedy do drugiego bloku będziemy mieli długą kolejkę z oferentami, którzy będą chcieli wziąć udział. Być może potrzebujemy mieć więcej niż jedną elektrownię i wtedy będziemy chcieli, żeby inni też partycypowali. Jeśli to będzie korzystniejsze w punktu widzenia państwa, to czemu nie – wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
QWB
5 lata temu
Jestem oczywiscie zwolennikiem energii atomowej, i sadze ze to dobra energia, ale z przekretami i brakiem profesjonalizmu w wielu polskich branzach, troche sie boje. Nie technologi, ale ludzi.
KOLAN
5 lata temu
Atom to najdrozszy rodzaj energi i najbardziej szkodliwy w przeciagu kilku dekad, gdzie bedza skladowane radioaktywne elementy i gdzie zostanie zbudowany ostateczne skladowisko, moze pod warszawa, np, w Konstancinie, bo tam zapadna decyzje budowy. Kto poniesie koszty leczenia nie tylko chorob nowotworowych, jak dlugo spoleczenstwo bedzie ponosic koszty tej bomby ekologicznej, tworcy tych elektrowni beda dawno w ziemi a ich nastepne pokolenia beda placic za zabezpieczenie odpadow radioaktywnych przez tysiace lat. Przez 30 lat funkcjonowania elektrowni atomowej zysk zgarnie operator, a koszty demontazu elektrowni okolo 10 mld euro i dalszego zabezpieczenia na tysiace lat poniesie spoleczenstwo, zostana choroby, skazone srodowisko, pierwszym objawem bedzie spadek cen nieruchomosci, a ostatnim moze byc efekt Czernobyla. Wesolych Swiat Bozego Narodzenia
chemik
5 lata temu
Też uważam , że należy położyć naciska na energię odnawialną tj wiatrową i słoneczną natomiast atom pozostawić w spokoju. Koszty wyłączenia takich bloków w przypadku takiej konieczności są ogromne, Polski nie stać na budowę oraz likwidację elektrowni. W Polsce powinny być stawiane na morzu wiatraki oraz elektrownie solarne od tych małych na dachach domów po te duże na terenach otwartych i w miarę możliwości wykorzystywać do napędu bloków elektrycznych gaz z węgla spalanego pod ziemią.
ZK590
5 lata temu
Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że z polską mentalnością elektrownia atomowa wybudowana w Polsce będzie za 100 lat i będzie kilka razy droższa od porównywalnej w Niemczech.
Nur
5 lata temu
Atom najlepsza sprawa !
...
Następna strona