Notowania

michał boni
14.11.2009 08:30

10 tys. automatów zniknie w przyszłym roku

Taki według ministra Michała Boniego ma być skutek przyjęcia ustawy hazardowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Craig Hatfield/CC/Flickr)

*Trwa batalia o jak najszybsze przyjęcie tzw. ustawy hazardowej, które ma radykalnie zmniejszyć liczbę tzw. jednorękich bandytów i drastycznie podnieść podatki płacone przez firmy działające w branży hazardowej. Po kolejnych negocjacjach w Sejmie rząd jest bliższy sukcesu. *

Wczoraj ministrowieMichał Bonii Jacek Kapica przekonywali posłów opozycji do rządowego projektu. To kolejna runda negocjacji. Wcześniej z szefami klubów rozmawiał premier Donald Tusk.

Posłowie opozycji mają wątpliwości dotyczące m.in. planowanego zwiększenie limitu liczby automatów do gry, które będą mogły stanąć w kasynach. Według niektórych polityków opozycji takie rozwiązanie powoduje, że zamiast walczyć z hazardem rząd przyczyni się do poprawy zarobków części firm działających w branży.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA (PiS):

Po spotkaniu minister Boni był bardzo zadowolony. - _ Wydaje się, że mamy wspólny cel i wszyscy chcemy żeby ustawa weszła w życie w całości _- podsumował spotkanie szef doradców premiera.

Z kolei posłowie opozycji przyznali, że wiele ich wątpliwości zostało rozwianych.

Poseł PiS Henryk Kowalczyk powiedział, że bez poprawek się zapewne nie obejdzie, ale na pewno będzie ich znacznie mniej i nie opóźnią uchwalenia ustawy.

P*OSŁUCHAJ POSŁA KOWALCZYKA:*


Z kolei poseł Lewicy Marek Wikiński przyznał, że po spotkaniu z ministrami z połowy poprawek zrezygnował i będzie do tego przekonywał swój klub:

POSŁUCHAJ POSŁA WIKIŃSKIEGO:


Zdaniem ministra Boniego w przyszłym roku dzięki przepisom nowej ustawy przestanie funkcjonować ponad 10 tysięcy automatów o niskich wygranych.

*Rząd chce szybkiej ścieżki. Ustawa już za tydzień? *

GabinetowiDonalda Tuskazależy na tym, żeby ustawa została przyjęta bez poprawek na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

W tym celu - jak poinformował marszałek SejmuBronisław Komorowski- najbliższe posiedzenie zostanie przedłużone o jeden dzień.

Pierwsze czytanie rządowej ustawy o grach hazardowych planowane jest na wtorek wieczorem. Komisja Finansów publicznych zajęłaby się projektem ustawy hazardowej w środę. A na czwartek rano zaplanowano drugie czytanie. Na czwartek wieczorem zaplanowano blok głosowań.

Zdaniem Komorowskiego, możliwe jest zakończenie prac nad ustawą hazardową w piątek. Jednak - zaznaczył marszałek - zależeć to będzie od decyzji Senatu - czy wprowadzi on poprawki, czy nie. Gdyby takie się pojawiły sejm mógłby zająć się nimi w przyszłą sobotę lub na ewentualnym dodatkowym posiedzeniu, które miałoby miejsce po następnym weekendzie.

*Czytaj opinie polityków o aferze hazardowej: *

* [ Piechociński: Z e-hazardem powinna walczyć skarbówka ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piechocinski;z;e-hazardem;powinna;walczyc;skarbowka,247,0,556023.html )
* [ Niesiołowski: Komisja nie będzie pętlą na naszą szyję ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/niesiolowski;komisja;nie;bedzie;petla;na;nasza;szyje,84,0,553812.html )
* [ Żelichowski: W sprawie hazardu nie poprzemy PO w ciemno ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zelichowski;w;sprawie;hazardu;nie;poprzemy;po;w;ciemno,169,0,552617.html )

Polska Plus i Kłopotek mają swój pomysł na walkę z hazardem

Rządowy projekt ma konkurencję. Pod poselskim projektem nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy hazardowej podpisali się głównie posłowie Koła Parlamentarnego Polska Plus, ale poparcia udzielili mu także m.in.Gabriela Masłowskaz PiS i Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Posłowie chcą całkowitej likwidacji możliwości prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych. A wydane już zezwolenia na prowadzenie działalności związanej z takimi urządzeniami zachowałyby moc do końca okresu, na jaki zostały udzielone.

Projekt przewiduje wzrost podatku od automatów o niskich wygranych z kwoty 180 euro do kwoty 380 euro miesięcznie od urządzenia.

Czytaj opinie felietonistów Money.pl o aferze hazardowej:

* [ Dzik: Rząd jest dobry tylko w teorii gier ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/dzik;rzad;jest;dobry;tylko;w;teorii;gier,185,0,551353.html )
* [ Płaskoń: O komisji hazardowej, czyli dziewictwie przed drzwiami agencji ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/plaskon;o;komisji;hazardowej;czyli;dziewictwie;przed;drzwiami;agencji,118,0,549750.html )

| RZĄD NA WOJNIE Z HAZARDEM |
| --- |
| Rządowa propozycja zakłada m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z projektem, nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych, nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii. Według projektu, hazard będzie można uprawiać jedynie w ośrodkach gier (kasynach, salonach gry bingo) i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Z listy znikną punkty, w których dziś można grać na automatach o niskich wygranych. Będą one mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów. Kolejne koncesje nie będą jednak wydawane, a stare przedłużane. |

Tagi: michał boni, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz