Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Tylko w money.pl: Jadwiga Emilewicz o 12 listopada. "Nie będzie katastrofy gospodarczej"

261
Podziel się

Dodatkowy dzień wolny 12 listopada nie przełoży się na straty gospodarki - przekonuje w rozmowie z money.pl Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Minister przypomina, że wolne w listopadzie Polacy już mieli, a katastrofy finansowej nie było.

12 listopada Polacy będą mieli dzień wolny - tak zdecydowali posłowie. Ustawa czeka na głosowanie w senacie i podpis prezydenta
12 listopada Polacy będą mieli dzień wolny - tak zdecydowali posłowie. Ustawa czeka na głosowanie w senacie i podpis prezydenta (Krzysztof Olszewski/money.pl)
bDyHbfAR

11 listopada w tym roku wypada w niedzielę, dlatego pracownicy nie mogą odebrać wolnego za święto. Posłowie PiS chcą, by Polacy 12 listopada nie szli do pracy i dzień wcześniej mogli swobodnie świętować 100. rocznicę niepodległości. Odpowiednia ustawa została już przegłosowana przez Sejm, w tej chwili czeka na głosowanie w Senacie i podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Kolejny dzień wolny od pracy to koszty dla gospodarki. Jak wielkie? Szacunki są różne. Przykładowo Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, zakłada, że każdy dzień wolny to 4 mld zł strat. O tym, jak ekonomiści oceniają pomysł posłów, pisaliśmy już w money.pl. Inne zdanie ma minister Jadwiga Emilewicz, odpowiedzialna za resort przedsiębiorczości i technologii.

- Setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowa okoliczność. Tak doniosłe, wspaniałe wydarzenie powinno zostać w sposób adekwatny uczczone - mówi money.pl Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

bDyHbfAT

Zdaniem minister Emilewicz, dodatkowy dzień wolny nie spowoduje strat w gospodarce. Nie będzie katastrofy, nie będzie strat finansowych. Dlaczego? Przez konsumpcję. - Warto zwrócić uwagę, że przyjęta przez Sejm ustawa tworzy wyjątek dla placówek handlowych, one będą w tym dniu pracowały w normalnym trybie. Oznacza to brak ograniczeń konsumpcji, która jest niezwykle ważnym kreatorem PKB - wyjaśnia minister. I przypomina, że do tej pory wolne 11 listopada nie spowodowało katastrofy gospodarczej.

- W zeszłym roku 11 listopada wypadło w sobotę, co oznaczało brak jakiejkolwiek działalności gospodarczej w tym dniu, a dodatkowo, zgodnie z obowiązującym prawem, nakładało na pracodawców obowiązek udzielenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Mimo to gospodarka w skali roku i kwartału zanotowała bardzo dobre wyniki, poradziła sobie znakomicie, nie ucierpiała, a wręcz skorzystała – mówi money.pl Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

bDyHbfAZ

- Dlaczego tak się stało? Dlatego, że dla gospodarki zadowolony i wypoczęty pracownik to efektywny i twórczy pracownik, który dostarcza wartości wytworzonej przedsiębiorstwom. Oczekujemy zatem, że PKB nie tylko nie ucierpi, ale skorzysta na wzroście produktywności pracowników w kolejnych dniach po Święcie Narodowym - mówi minister Emilewicz. - Życzę wszystkim udanego świętowania - dodaje.

Świętować z pewnością nie będą pracownicy handlu, bo - jak przypomina sama minister - będą pracować. Nie podoba się to "Solidarności", która już apeluje o zmiany. W rozmowie z money.pl Alfred Bujara, przewodniczący handlowej "Solidarności" mówił, że taki obrót sprawy jest dla związkowców zaskoczeniem i rozczarowaniem. Bujara mówił również o zniesmaczeniu "próbą dzielenia Polaków na lepszych i gorszych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyHbfBu
KOMENTARZE
(261)
ron
2 lata temu
Gospodarka nie upadnie ale co ta baba powie ludziom co czekali na zabieg 6 miesięcy lub wizytę u specjalisty?
ryt
2 lata temu
Pani minister swoją pensje weźmie na pewno, co innego osoby pracujące i wynagradzane stawką godzinową. W mojej firmie każdy dzień pracy to dla pracownika około 150-500 złotych pensji brutto w zależności od stanowiska. Pracownicy nie chca tego dnia wolnego, a pracodawca musi go dać, bo inaczej zostanie ukarany. Zatem Pani Minister kto odda pracownikom te utracone dochody- Pani, może rząd, może PIS?????
bbb
2 lata temu
Przez to wolne to stracę 120 zł. Dla mnie to sporo. Przepadną mi godziny nadliczbowe. Bo "tak chcieli posłowie". Piękne dzięki. Zobaczymy, co jeszcze im się "zechce".
bDyHbfBv
🤠 Ekonom z M...
2 lata temu
Z pani minister taki ekonomista, jak z premierą Mateusza człowiek prawdomówny 🤔
StraSZYDŁO
2 lata temu
12 listopada to podwójne święto. W tym dniu przypada 56 rocznica premiery filmu "O dwóch takich co ukradli Księżyc" Mówi to Państwu coś??? Więc wypada ten dzień również odpowiednio uczcić wobec zaniechanych już miesięcznic.
...
Następna strona