Notowania

drogi
12.04.2016 13:20

23 mln zł na dokumentację projektową drogi S16 Olsztyn-Ełk

23 mln zł będzie kosztować dokumentacja potrzebna do przebudowy drogi S16 Olsztyn- Ełk. Koszt modernizacji drogi w kierunku Pojezierza Mazurskiego ma wynieść 4,5 mld zł - podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Jaroslav Pachy sr)

We wtorek w Olsztynie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i dyrektor oddziału olsztyńskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Mirosław Nicewicz podpisali aneks do programu inwestycji dla budowy drogi S16 dla etapu przygotowawczego.

Program inwestycji jest zatwierdzany przez ministra infrastruktury i budownictwa. Jest to dokument, będący charakterystyką inwestycji od strony technicznej, finansowej z określeniem ram czasowych jej wykonania. Konieczność przygotowania programu inwestycji wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji budżetu państwa.

- Spełniają się marzenia wielu osób na Warmii i Mazurach, by droga S16 stała się arterią, którą można się będzie po Warmii i Mazurach bezpiecznie przemieszczać i która połączy region z resztą kraju, pozwalając rozwijać się gospodarczo Warmii i Mazurom. Przez lata wiele osób i wiele środowisk walczyło o tę drogę, a teraz zaczynamy realne prace nad spełnieniem tego marzenia - podkreślił podczas konferencji wiceminister Jerzy Szmit.

W ostatnich latach, jeszcze jako droga krajowa nr 16, trasa w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich została zmodernizowana na odcinku Olsztyn- Borki koło Mrągowa. Jest ona drogą dwujezdniową między Biskupcem a Borkami, natomiast między Barczewem a Biskupcem istnieją jedynie odcinki dwujezdniowe w obrębie węzłów.

80 kilometrowy odcinek między Mrągowem a Ełkiem, mimo poprawy nawierzchni, pozostaje wąski, pełen zakrętów.

Dyrektor Nicewicz podkreślił, że przebudowa trasy w kierunku Mazur będzie trudna. - Pojezierze Mazurskie jest jedno w Polsce i z tego wynika skala trudności, bo oprócz potrzeby pogodzenia mieszkańców, którzy na ogół nie chcą w swoim sąsiedztwie trasy, to mamy jeszcze przyrodnicze uwarunkowanie - trudny teren czyli jeziora i obszary bagienne - wyjaśnił.

Jak dodał, gdy korekta trasy o 200 metrów pozwala rozwiązać niejednokrotnie problem społeczny to w przypadku budowy drogi przez Mazury, zmiana przebiegu drogi nie jest łatwa ze względu na umiejscowienie jezior.

Obecnie drogowcy mają dwa warianty drogi S16 z Mrągowa do Ełku - południowy w pobliżu Mikołajek i północny poprowadzony bliżej Rynu.

Jak dodał dyr. Nicewicz, budowa drogi z Mrągowa do Ełku może się zacząć po 2020 roku, natomiast na odcinku z Borek do Mrągowa ok. 2020 roku.

Jak ocenił wiceminister Szmit, dyskusja nad przebiegiem trasy nie może trwać przez lata.

- Któryś z wariantów trzeba wybrać, będzie na pewno czas konsultowania, ale także i odwołań, z którymi się trzeba liczyć. Im dłużej będzie trwała ta dyskusja, im więcej będzie protestów, tym dłużej to będzie trwało, a interes publiczny będzie na tym cierpiał i znów będziemy czekać przez długie lata na tę drogę - dodał wiceminister.

Jak wyjaśnił rzecznik GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki podnosząc standard drogi krajowej do ekspresowej poprawia się jej parametry, ale też ogranicza do niej dostępność. Droga ekspresowa nie ma skrzyżowań, a węzły są bezkolizyjne, natomiast profil jezdni na zakrętach musi być ukształtowany tak, by jazda z dopuszczalną prędkością do 120 km na godzinę była bezpieczna.

Tagi: drogi, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz