Notowania

halemba
23.11.2006 07:00

23 górników nie żyje. Prezydent ogłosił żałobę

W kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej ratownicy odnaleźli ciało ostatniego poszukiwanego górnika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Ratownicy odnaleźli ciało ostatniego górnika poszukiwanego 1030 metrów pod ziemią po wybuchu metanu w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej.

Na ciało mężczyzny ratownicy natrafili w wyrobisku przylegającym do ściany wydobywczej, której rejon został już wcześniej spenetrowany.

Zwłoki odnalezionych już górników są obecnie transportowane do podziemnej bazy, gdzie poddawane są oględzinom lekarskim. Część ciał trudno zidentyfikować.

Ratownicy pracujący w kopalni Halemba wydobywają na powierzchnię ciała ofiar. W miejscu tragedii są jeszcze ciała czternastu górników. Ratownicy mówią o bardzo trudnych warunkach panujących na dole. Zygmunt Goldstein ze sztabu akcji podkreśla, że najważniejsze jest aby akcja była prowadzona w sposób bezpieczny.

Goldstein: Jest wiele zagrożeń

Zbigniew Madej zapewnił, że Kompania Węglowa nie oszczędza na pracy górników. Wyjaśnił, że w miejscu wybuchu pracowało 15 pracowników z firmy zewnętrznej. Tłumaczył, ze był zorganizowany przetarg i przy ocenie firm uczestniczyli fachowcy. Jak dodał, jeżeli firma wygrywa, to widocznie była lepsza od innych.

Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomiła konto bankowe na rzecz pomocy ofiarom tragedii. Pieniądze można wpłacać na konto nr 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398 z dopiskiem "Halemba".

Caritas Polska uruchomiła też specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze przeznaczone na pomoc dla rodzin ofiar tragedii w Rudzie Śląskiej Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: "Halemba".

| 0 800 158 800 |
| --- |
| Każdy, kto w związku z katastrofą potrzebuje pomocy, może zadzwonić pod ten bezpłatny numer telefonu, do Ośrodka Dyspozycyjnego prezydenta Rudy Śląskiej. |

Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową w związku z tragicznym wypadkiem w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w którym zginęło 23 górników. Żałoba będzie obowiązywać od dziś od godz. 10 do soboty włącznie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: halemba, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz