Notowania

"500+" dla młodych pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia chce łatać luki kadrowe

Ministerstwo Zdrowia szykuje system stypendialny dla absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych, aby zachęcić ich do pracy w publicznych placówkach. Wszystko dlatego, że niedługo może zabraknąć rąk do pracy. Więcej pieniędzy mają dostać także ratownicy medyczni.

Podziel się
Dodaj komentarz
Młode pielęgniarki miałyby otrzymywać 500 złotych stypendium miesięcznie.

Ministerstwo Zdrowia szykuje system stypendialny dla absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych, aby zachęcić ich do pracy w publicznych placówkach. Więcej pieniędzy mają dostać także ratownicy medyczni.

Niekorzystne wskaźniki demograficzne sprawiają, że już niedługo może zabraknąć chętnych do pracy w publicznej służbie zdrowia. Chodzi o pielęgniarki i położne oraz pracowników medycznych - niska płaca do tej pory nie była argumentem "za" podjęciem pracy w tych zawodach.

System stypendialny, ma według "Dziennika Gazety Prawnej" ruszyć najpóźniej do października, by tegoroczni nowi studenci mogli już skorzystać z tego rozwiązania. Wstępnie przyszłe pielęgniarki i położne miałyby dostawać ok. 500 zł miesięcznie.

Zobacz: * *Pracownicy ze Wschodu będą mogli liczyć na pakiet ułatwień

Resort ma w planach wypłacanie dodatkowych pieniędzy przez dwa kolejne lata od momentu podjęcia pracy. Aby złożyć wniosek o stypendium,"nowa" pielęgniarka będzie musiała być zatrudniona na etacie.

Pieniądze na stypendia będą pochodzić z funduszy unijnych, na nowy program potrzeba ok. 27 mln zł rocznie. Rozmowy w tej sprawie nadal się toczą.

Zastrzyk dodatkowej gotówki mają otrzymać również ratownicy medyczni – w piątek zadecydowano, że otrzymają o 400 zł więcej.

Do tej pory problemy kadrowe w zawodach medycznych były z reguły lekceważone – aż 40 proc. absolwentów nie podejmowało pracy w zawodzie – wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP). Wielu z tych, którzy ukończyli studia wyjeżdża z kraju: do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Skandynawii, a główną przyczyną są oczywiście niskie zarobki.

O problemach pielęgniarek pisaliśmy już w money.pl- Rzecznik Praw Pacjenta zaproponował Ministerstwu Zdrowia powołanie nowego zawodu - asystenta pielęgniarki, który miałby częściowo odciążyć je z codziennych obowiązków.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z money.pl zdradził także, że ratunkiem dla braków kadrowych wśród pielęgniarek i położnych mogą być Ukraińcy, dla których rząd szykuje pakiet ułatwień.

Tagi: pielęgniarki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2018

LakA ja proponuje wrocic to luceow pielegniarskich.Pielegniarka nie musi miec studiow wyzszych.Kiedys pielegniarki konczyly szkoly srednie tak jak moja … Czytaj całość

26-03-2018

wacioMłodym pielęgniarkom " 500 + " , starszym , zużytym i doświadczonym " różaniec + "

26-03-2018

nemo"Niech jadą" - krzyknęła z ław sejmowych Józefa Hrynkiewicz z PiS gdy posłanka PO Lidia Gądek powiedziała z mównicy sejmowej, że młodzi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (97)