Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd odbiera 500+. Wbrew wyrokowi sądu

Ministerstwo Rodziny poleciło gminom nie wypłacać świadczenia 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jeśli nie wystąpili o alimenty od drugiego z rodziców - czytamy w środowej "Gazecie Wyborczej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Dziennik przytacza przykład pani Marty, matki trójki dzieci, która z partnerem rozstała się partnerem 2 lata. Ustalili, że będzie płacił na dzieci 2 tys. zł i regularnie dostaje pieniądze na konto. – nie mam potrzeby domagać się ich w sądzie – mówi na łamach gazety Pani Marta.

Co miesiąc dostawała 1500 zł z programu 500+. Rok temu odebrano jej świadczenie na pierwsze dziecko, teraz dowiedziała się, że nie dostanie pieniędzy także na pozostałą dwójkę.

- W ten sposób z dnia na dzień zostałam wyrzucona z programu i nie dostaję ani złotówki - żali się pani Marta.

"Gazeta Wyborcza" zapytała ministerstwo o powód tej decyzji. Resort odpisał, że :osoba deklarująca samotne wychowanie dziecka, gdy wnioskuje oświadczenie wychowawcze na dziecko, powinna dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd, ustalający alimenty, chyba że z przyczyn obiektywnych jest to niemożliwe, gdyż drugie z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany".

Pani Marta nie jest jedyną samotną matką, która straciła 500+. Gazeta opisuje historię innej matki, która pozbawiona świadczenia wystąpiła ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I wygrała.

We wrześniu WSA uznał, że o ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy drugim i kolejnym dziecku dodatkowe kryterium związane z alimentami nie ma prawa obowiązywać - czytamy w gazecie.

Wydawało się, że wyrok sądu raz na zawsze rozstrzyga sprawę. Ale szefowa resortu rodziny, Elżbieta Rafalska poleciła gminom, by nie respektowały wyroku, bo obowiązuje on tylko w jednym, konkretnym przypadku.

W Polsce jest ponad 1 mln matek samotnie wychowujących dzieci. Nie wiadomo, ile z nich nie ma zasądzonych alimentów. Odcięcie od programu nawet kilkunastu procent to rządu duże oszczędności, bo program kosztuje 23 mln rocznie - przypomina dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: 500+, ministerstwo rodziny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2018

KIDMANBARDZO SŁUSZNA DECYZJA. DLACZEGO MAMY SIĘ SKŁADAĆ WSZYSCY NA DZIECI,KTÓRE MAJA I MATKE I OJCA KTÓRZY SIE UCHYLAJA OD PLACENIA ALIMENTÓW?

05-12-2018

ravmatki trójki dzieci, która z partnerem rozstała się partnerem 2 lata. piekne zdanie. a co do tematu. bardzo dobrze ze odebrali,niech tatus placi. … Czytaj całość

05-12-2018

Greg199Chyba jasno jest napisane w ustawie

Rozwiń komentarze (761)