Notowania

Prezes NBP: banknot 500 zł wejdzie do obiegu

Podziel się
Dodaj komentarz
(NBP, materiały prasowe)

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że banknot o nominale 500 złotych zgodnie z planem trafi do obiegu w lutym.

Profesor Adam Glapiński był o to pytany podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Prośbę o ponowne rozważenie zasadności wprowadzenia banknotu do obiegu skierowało do NBP Ministerstwo Rozwoju. Powodem są obawy, że tak wysoki nominał będzie wykorzystywany między innymi przez przestępców.

Prezes NBP poinformował, że plany dotyczące emisji banknotu nie zostały zmienione.
Na banknocie o nominale 500 złotych znajdzie się z wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Sprzeciwiał się temu resort rozwoju. Jednak protesty resortu Mateusza Morawieckiego na nic się zdały. NBP przekonywało wcześniej, że decyzja o wprowadzeniu 500-złotówki została poprzedzona analizami, z których wynika, że nowy nominał jest potrzebny. Bank przypomniał, że aż 63 proc. wszystkich banknotów w obiegu to 100-złotówki. Na drugim miejscu jest 200-złotówka, która ma 13-procentowy udział. NBP wnioskuje z tego, że Polacy potrzebują nowych banknotów o wysokich nominałach.

Tagi: 500, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2017

WIERNY PISOWI DO GROBOWEJ DESKIPIS juz drukuje bedziemy mili kase wszysc Brawo Prezesie Jarosławie Bedzie na 500= na emerytury tylko duzo dodrukujcie

12-01-2017

emerytkaA dlaczego na nominale nie ma wizerunku........ prekursorów tego nominału.............Pani premier Szydło.....lub Pana prezesa Kaczyńskego........co … Czytaj całość

12-01-2017

ADDSCZAS ROBIĆ ZAPASY BO NIEDŁUGO BĘDZIE W SKLEPACH NA PÓŁKACH TYLKO OCET JAK ZA KOMUNY

Rozwiń komentarze (193)