Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera Amber Gold. Prokuratura bada zagadkowy przelew Marcina P.

Już w czasie pierwszego przesłuchania w 2012 roku Marcin P. był gotów ujawnić nieznany śledczym wątek dotyczący losów pieniędzy klientów Amber Gold. W zamian chciał złagodzenia kary. Prokuratura nie poszła na ten układ, a wątek nie został podjęty aż do 2017 roku. Chodzi o tajemniczy przelew na 2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Prokuratura bada tajemniczy przelew na 2 mln zł.

Taką kwotę jeszcze przed wybuchem afery Amber Gold Marcin P. przelał na konto spółki Portico Galicja. Spółka była właścicielem niezabudowanej działki w Gdańsku, którą chciał kupić P. Ostatecznie do finalizacji transakcji nie doszło, bo Amber Gold upadł.

Śledztwo w tej sprawie ruszyło dopiero w 2017 roku, choć P. już pięć lat wcześniej chciał ujawnić ten wątek w zamian za złagodzenie kary. O sprawie mówiła we wtorek łódzka prokurator Izabela Janeczek, zeznająca przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

W środowej "Rzeczpospolitej" Krzysztof Bukowiecki z prokuratury w Łodzi powiedział, że prokuratura sprawdza teraz, "czy za przelewem coś się ukrywało". Połowa z przelanej na konto Portico Galicji kwoty została zabezpieczona przez syndyka. Nie wiadomo, kto jest właścicielem Portico Galicja, wiadomo jedynie, że stoi za nią inna spółka z Luksemburga. "Rz" sugeruje, że mogła to być forma łapówki.

Zobacz też: Komisja ds. Amber Gold. Nietypowe przesłuchanie teściowej Marcina P.

Jak czytamy, to nie jedyny zagadkowy przelew, jaki wykonał Marcin P. Innym jest na przykład przelanie pieniędzy na konto gdańskiego zoo. Były szef gdańskiej delegatury ABW Adam Gruszka zeznawała niedawno przed komisją, że według przypuszczeń jego i jego współpracowników takie przelewy mogły być próbą wyprania pieniędzy przez podmioty publiczne.

Według członków komisji ds. Amber Gold mogły one służyć do budowania "parasola ochronnego" nad działalnością spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera Amber Gold, Amber Gold, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2018

KarolZa aferą stoi PIS, sprzeciwił się nadzorowi KNF na parabankami chroniąc SKOKI które przyniosły wielokrotnie większe straty niż Amber Gold. Wyszło też … Czytaj całość

21-03-2018

karoprokuratorzy kpią sobie z komisji i prawa - żaden nic nie pamięta - to po co tacy ludzie na stanowiskach - wszyscy do zwolnienia

21-03-2018

JaromirowskiWłaścicielem odbiorcy przelewu ma być spółka z Luksemburga? A to nie do Luksemburga były transferowane środki ze SKOK, może adres się zgadza? Ale kto … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (63)