Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera reprywatyzacyjna. PiS złoży wniosek ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Gronkiewicz-Waltz

Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do prokuratury o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz; sprawa dotyczy gruntów przy ul. Twardej - poinformował poseł PiS Jan Mosiński. Radni PiS chcą także nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/EAST NEWS)

Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do prokuratury o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Sprawa dotyczy gruntów przy ul. Twardej - poinformował poseł PiS Jan Mosiński. Radni PiS chcą także nadzwyczajnej sesji rady miasta.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzje prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej. Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła z Twardej gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek.

Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej, powiedział na wtorkowej konferencji w Sejmie, że przeniesienie gimnazjum to był koszt kilku milionów złotych, a według kosztorysu wykonanego przez dyrektora gimnazjum remont tej szkoły sięgałby kwoty 290 tys. zł.

"Wielka niegospodarność"

- Widzimy więc jak bawiono się środkami publicznymi. To była wielka niegospodarność ze strony władz miasta stołecznego Warszawy - zaznaczył poseł. Podkreślił, że przeniesienie gimnazjum z Twardej nastąpiło na rok przed podjęciem decyzji przez Radę Warszawy. - Innymi słowy: wyczyszczono ten teren dla jednego z tymczasowo aresztowanych handlarzy nieruchomości - powiedział Mosiński.

Zwrócił uwagę na art. 50 ustawy o samorządzie gminnym, który - jak referował - mówi o należytej trosce, jeśli chodzi gospodarowanie mieniem komunalnym. - Tutaj mamy ewidentną niegospodarność. Oczywiście ten artykuł nie zawiera sankcji za niegospodarność, ale artykuł 231 Kodeksu karnego zawiera całą gamę kar - zaznaczył poseł.

Zobacz też: SKOK-i. Niekończąca się afera

- W ślad za tym, korzystając z art. 304 paragraf 1 Kodeksu postępowania karnego, jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do prokuratury o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent m.st. Warszawy - powiedział Mosiński.

Wyraził też nadzieję, że Gronkiewicz-Waltz nie będzie unikać komisji weryfikacyjnej. Dodał, że drugi dzień po decyzji komisji ws. Twardej nie ma żadnego odzewu ze strony PO, która "kryje to złodziejstwo, kryje nieudolność Hanny Gronkiewicz-Waltz".

Szkoła wróci na Twardą?

Na konferencji stołeczni radni PiS przekazali, że zamierzają złożyć wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Warszawy. - Zajmiemy się na niej problemem pozostawienia funkcji oświatowej na terenie tej nieruchomości. Żeby to słynne gimnazjum 42, choć już nie w formie gimnazjum, wróciło na ulicę Twardą - powiedział radny PiS Paweł Terlecki.

Dodał, że PiS chce jak najszybciej złożyć wniosek o zwołanie sesji, co - jak mówił - jest kwestią "jednego, dwóch dni". - Sesja mogłaby się odbyć w ciągu tygodnia od złożenia wniosku - zaznaczył Terlecki.

Radny PiS Filip Frąckowiak powiedział, że jeżeli PO, która ma większość w radzie miasta, będzie "robić uniki", PiS rozważy rozszerzenie porządku obrad uroczystej sesji 31 lipca na Zamku Królewskim. Wtedy wręczane są tytułu honorowych obywateli Warszawy.

Terlecki dodał, że rada miasta głosami PO zdecydowała o przeniesieniu gimnazjum z ul. Twardej na Mokotów wbrew radnym PiS, rodzicom i dzieciom ze szkoły.

Gimnazjum Dwujęzyczne Nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego z ulicy Twardej 8/12 w Śródmieściu zostało przeniesione na Mokotów. Mieści się teraz w budynku przy ul. Żywnego 25 po Technikum Elektrycznym w Zespole Szkół nr 28 (przeniesionego z Mokotowa na Żoliborz).

W związku z reformą edukacji i stopniowym wygaszaniem gimnazjów od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 42 będzie przekształcanie z zupełnie nowe Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Tagi: reprywatyzacja w warszawie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2017

blondynkaNajlepszy prezydent Warszawy, zazdrośnicy!

11-07-2017

AnnaBezczelna jak to w PO.

11-07-2017

ERYK ANTYKLERYKGRONKOWIEC BOI SIE SZCZEPIONKI !

Rozwiń komentarze (20)