Notowania

Airbus wycofuje się z przetargu. Przez offset

Airbus Helicopters poinformował, że nie weźmie udziału w przetargu na śmigłowce dla Marynarki Wojennej. Jednocześnie firma deklaruje, że nadal chce brać udział w innych zamówieniach polskiego wojska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Airbus Helicopters)
Polska chce pozyskać cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej

"Airbus Helicopters podjął decyzję o wycofaniu się z postępowania na zakup czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP" – napisała firma w oświadczeniu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Zdaniem Airbusa wymagania offsetowe były zbyt duże, by firma mogła złożyć konkurencyjną ofertę.

"Posiadając szerokie portfolio wielozadaniowych i sprawdzonych w warunkach bojowych platform, Airbus Helicopters jest w dalszym ciągu zainteresowany wsparciem procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP w zakresie wymiany floty śmigłowców" – napisał producent.

Zobacz również: Prezes PZL Świdnik: Dla nowego europejskiego śmigłowca bojowego mamy zbudować coś więcej niż kadłub

Wcześniej z przetargu zrezygnował Lockheed Martin, właściciel PZL Mielec, który produkuje śmigłowce Seahawk. Ofertę złożył właściciel PZL-Świdnik, czyli Leonardo. Airbus długo się wahał, ale ostatecznie zdecydował się na złożenie oferty, oczym informowaliśmy w money.pl kilka tygodni temu. Teraz jednak ją wycofuje.

Ze względu na specjalistyczne wyposażenie zakup czterech śmigłowców może kosztować aż 1,5-2 mld zł. Wariant optymistyczny zakłada, że wszystkie maszyny wejdą do służby w 2021 roku, ale bardziej realne jest dostarczenie dwóch z tych maszyn rok później.

Zakup śmigłowców dla polskiej armii to największa rysa na honorze MON od objęcia władzy przez PiS w 2015 roku. Zapoczątkowany przez poprzedni rząd przetarg na śmigłowce został anulowany, ale zapowiadane przez Antoniego Macierewicza zakupy nie doszły do skutku.

Rząd całą winą za zerwanie rozmów obarczył firmę Airbus Helicopters, którzy "nie przedstawili oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". Na mocy wstępnego porozumienia Polska miała kupić od tej firmy 50 śmigłowców płacąc za to 13,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: siły zbrojne, airbus, przetarg, śmigłowce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-12-2018

antypisowiecJedyne co może wyjdzie płaszczakowi to grające patriotycznie ławki

01-12-2018

homo sapiensOferty się składa takie, aby zabezpieczyć swoje interesy, a nie kupującego. Rząd o tym nie wie ?

01-12-2018

antyklerykałpolska katolicka czy taka faszystowska ukraina, kraje WOLNE I niePODLEGŁE muszą robić zakupy u oligarchów katofaszystów USA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (83)