Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Airbus wycofuje się z przetargu. Przez offset

83
Podziel się:

Airbus Helicopters poinformował, że nie weźmie udziału w przetargu na śmigłowce dla Marynarki Wojennej. Jednocześnie firma deklaruje, że nadal chce brać udział w innych zamówieniach polskiego wojska.

Polska chce pozyskać cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej
Polska chce pozyskać cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej (Airbus Helicopters)

"Airbus Helicopters podjął decyzję o wycofaniu się z postępowania na zakup czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP" – napisała firma w oświadczeniu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Zdaniem Airbusa wymagania offsetowe były zbyt duże, by firma mogła złożyć konkurencyjną ofertę.

"Posiadając szerokie portfolio wielozadaniowych i sprawdzonych w warunkach bojowych platform, Airbus Helicopters jest w dalszym ciągu zainteresowany wsparciem procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP w zakresie wymiany floty śmigłowców" – napisał producent.

Zobacz również: Prezes PZL Świdnik: Dla nowego europejskiego śmigłowca bojowego mamy zbudować coś więcej niż kadłub

Wcześniej z przetargu zrezygnował Lockheed Martin, właściciel PZL Mielec, który produkuje śmigłowce Seahawk. Ofertę złożył właściciel PZL-Świdnik, czyli Leonardo. Airbus długo się wahał, ale ostatecznie zdecydował się na złożenie oferty, oczym informowaliśmy w money.pl kilka tygodni temu. Teraz jednak ją wycofuje.

Ze względu na specjalistyczne wyposażenie zakup czterech śmigłowców może kosztować aż 1,5-2 mld zł. Wariant optymistyczny zakłada, że wszystkie maszyny wejdą do służby w 2021 roku, ale bardziej realne jest dostarczenie dwóch z tych maszyn rok później.

Zakup śmigłowców dla polskiej armii to największa rysa na honorze MON od objęcia władzy przez PiS w 2015 roku. Zapoczątkowany przez poprzedni rząd przetarg na śmigłowce został anulowany, ale zapowiadane przez Antoniego Macierewicza zakupy nie doszły do skutku.

Rząd całą winą za zerwanie rozmów obarczył firmę Airbus Helicopters, którzy "nie przedstawili oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". Na mocy wstępnego porozumienia Polska miała kupić od tej firmy 50 śmigłowców płacąc za to 13,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
narut
5 lata temu
trzeba kupić hamerykańskie i wziąć p[rowizję i git
musher
5 lata temu
Świetny interes! przy ustaleniach poprzedniej umowy za 1,5 mld otrzymalibyśmy 5,5 śmigłowca, ale pazerny dwa razy traci... I co, komisja śledcza? Nieee, społeczeństwo pokornie zapłaci za głupie decyzje...
tomek
5 lata temu
Takie są Polskie przetargi ,zamawiający może wszystko zawiesić a nawet zrezygnować ale sprzedający niema żadnych takich..Wiem bo brałem kiedyś udział w przetargach z firmami Państwowymi,
Lomion
5 lata temu
No no.... Cztery śmigłowce za 2 miliardy złotych. A podobno Caracale były drogie...
Kasia
5 lata temu
Różańce, kropidła i woda święcona wystarczą nam do obrony.
...
Następna strona