Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.10.2017 15:29

Akcjonariat pracowniczy: pracownik współwłaścicielem firmy

Powstał społeczny projekt ustawy wspierającej rozwój akcjonariatu pracowniczego w Polsce. Idea ta spotkała się z zainteresowaniem w Ministerstwie Rozwoju. Czy polscy pracownicy staną się współwłaścicielami firm, w których pracują? Okazją do rozmowy na ten temat będzie 8 Kongres Innowacyjnej Gospodarki, którego gościem specjalnym będzie Corey Rosen, światowy autorytet w dziedzinie własności pracowniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lipik, Shutterstock)

Powstał społeczny projekt ustawy wspierającej rozwój akcjonariatu pracowniczego w Polsce. Idea ta spotkała się z zainteresowaniem w Ministerstwie Rozwoju.

Czy polscy pracownicy staną się współwłaścicielami firm, w których pracują? Okazją do rozmowy na ten temat będzie 8 Kongres Innowacyjnej Gospodarki, którego gościem specjalnym będzie Corey Rosen, światowy autorytet w dziedzinie własności pracowniczej.

Akcjonariat pracowniczy, nieznany szeroko w Polsce, jest popularny w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Aż 14 milionów amerykańskich pracowników w 2016 roku posiadało w ramach akcjonariatu kapitał 300 miliardów dolarów. Na liście 100 najlepszych pracodawców miesięcznika „Forbes” niemal 80% przedsiębiorstw oferuje plany akcjonariatu pracowniczego. Pracownicy są współwłaścicielami takich firm jak Google, Huawei, Cisco, Auchan, Leroy Merlin czy Starbucks.

W ramach akcjonariatu pracowniczego, pracownicy firmy wchodzą w posiadanie jej akcji, stając się jej współwłaścicielami. Jest to korzystne dla obu stron. Firma zyskuje kapitał na inwestycje, bardziej lojalnych i zaangażowanych pracowników, wypracowujących lepszą jakość zarządzania i wyższą wydajność - co pokazują badania firm w Stanach Zjednoczonych. Dla pracowników akcje to dodatkowe źródło dochodów czy zabezpieczania emerytalnego, dają im tez większy wpływ na własną firmę i stabilność zatrudnienia.

W skali makroekonomicznej, akcjonariat przyczynia się do wzrostu kapitału i w konsekwencji inwestycji i zmniejsza nierówności społeczne. Stanowi jedną z odpowiedzi na obecne przemiany na rynku pracy. Nie jest jednak odpowiedzią pozbawioną wad. Podział dochodów z kapitału na świecie rozwarstwia się jeszcze szybciej niż podział dochodów z pracy. W przypadku niepowodzenia firmy, ryzyko finansowe spada na pracownika.

Idea własności pracowniczej w Polsce uzyskała jednak poparcie Ministerstwa Rozwoju. Przyjęta przez Radę Ministrów Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje na rozwój akcjonariatu pracowniczego oraz zwiększenie korzyści pracodawców z włączania pracowników do grona właścicielskiego, jako jedno z kluczowych działań przewidzianych do 2020 r. służące budowie długoterminowego kapitału Polaków – powiedział Armen Artwich, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju w wypowiedzi dla Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki jest zwolennikiem akcjonariatu. W przedmowie do polskiego wydania książki Rosena („Własność pracownicza. Jak wspiera rozwój biznesu”) napisał on: Akcjonariat pracowniczy, wprowadzony w przemyślanej formie, ma szansę stać się na polskim gruncie nie tylko jednym z narzędzi skutecznego niwelowania nierówności społecznych i stymulowania innowacyjności. Może on także służyć budowaniu kultury dialogu, współdziałania i orientacji na cele wspólnotowe, które harmonijnie współgrają z realizacją celów indywidualnych.

Czas więc przyjrzeć się bliżej koncepcji własności pracowniczej i założeniom proponowanej ustawy. Znakomita okazja będzie ku temu już niedługo. Na organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą 8 Kongresie Innowacyjnej Gospodarki, który odbędzie się 9 listopada w Warszawie, cały blok poświęcony będzie właśnie temu tematowi.

Gościem specjalnym Kongresu będzie, Corey Rosen, założyciel Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym i światowy autorytet w tej dziedzinie. Wystąpią również przedstawiciele koncernów będących współwłasnością pracowników, m.in. Auchan i Leroy Merlin, którzy podzielą się swoimi biznesowymi doświadczeniami, a także autorzy społecznej ustawy o akcjonariacie.

Kongres Innowacyjnej Gospodarki, organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą pod hasłem „Infinite Inspiration”, ma ambicje zmierzyć się ze najgoręcej dyskutowanymi wyzwaniami współczesnego świata – przeobrażeniami systemu gospodarczego, zmianami na rynku pracy oraz rewolucją komunikacyjną i technologiczną. W ramach bloku tematycznego poświęconemu przemianom na rynku pracy dyskutowana będzie nie tylko idea akcjonariatu pracowniczego, ale tez bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Doświadczenia Finlandii w tym zakresie przedstawi ambasadorka tego kraju w Polsce, Hanna Lehtinen, a o ewentualnych możliwościach wdrożenia takiego rozwiązania w Polsce dyskutować będą jego zwolennik – Maciej Szlinder z Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego oraz przeciwnik – dziennikarz ekonomiczny Sebastian Stodolak.

Udział w Kongresie jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja online na stronie www.kongresig.pl.

Materiał we współpracy z partnerem

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2017

ks. LitaworSpółdzielcze kasy to też jest fajna idea. Na świecie. U nas, w wydaniu funkcjonariuszy PiS, wyewoluowała w patologiczne SKOKi. Idzie kolejna piękna … Czytaj całość

31-10-2017

SmithAkcjonariat pracowniczy istnieje w prawodawstwie polskim tylko jest blokowany przez ludzi którzy chcieli się dorobić za szybki czyli tych co wykupili … Czytaj całość

01-11-2017

foxioZnam przypadek a własnego podwórka - wcześniej okres grupowych zwolnień , zastraszenia - lata 90-te. Potem pomysł akcjonariatu - 5 000 za udział , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)