Notowania

handel
23.04.2018 12:36

Zakaz handlu alkoholem uderzy w całodobowe sklepy. Będą zwolnienia

Wprowadzany przez niektóre samorządy zakaz handlu alkoholem po godz. 22 może słono kosztować właścicieli całodobowych sklepów. - Będzie trzeba zwolnić część pracowników - mówią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Nocna prohibicja uderzy we właścicieli całodobowych sklepów.

Od początku roku samorządy lokalne mogą zakazać sprzedaży alkoholu po godz. 22. Nocną prohibicję wprowadziły już gmina Zielonka i warszawski Targówek. Wiele innych samorządów przygotowuje się do tego.

Taki zakaz handlu alkoholem najbardziej uderzy w właścicieli małych sklepów. Zwłaszcza tych całodobowych, które mają w swojej ofercie głównie napoje procentowe.

- To duży cios, sklep całodobowy przestanie się opłacać, będzie trzeba zwolnić jedną osobę i zamykać wcześniej - mówi Mateusz Paciorko, pracownik całodobowego sklepu monopolowego. - Dojdzie też nowy wydatek. W 24-godzinnym sklepie zawsze ktoś jest i go pilnuje. Po wprowadzeniu zakazu będzie trzeba zainstalować rolety antywłamaniowe. Jak ktoś ma jeden sklep, to może nie jest taki problem, ale 15? - pyta.

Oglądaj też: Zakaz sprzedaży alkoholu po 22. "To nie jest dobry pomysł"

Jak przyznają pracownicy całodobowych sklepów, największy ruch to czas pomiędzy godz. 18 a 23. Skutek nocnego zakazu będzie jednak odczuwalny. - Ruch w nocy jest znikomy, ale jak się go pomnoży przez 30 dni, to nagle się okazuje, że warto mieć ten sklep otwarty przez 24 godziny - podsumowuje Mateusz Paciorek.

Alkohol nie uratuje już małych biznesów

Według wyliczeń Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, handel alkoholem pomiędzy 22- a 6 rano to tylko 5 proc. całej sprzedaży alkoholu w Polsce. Jednak, zdaniem ekspertów, te dane nie dotyczą małych sklepów.

- Te dane dotyczą przede wszystkim dużych sklepów, które oferują różnego rodzaju towary. W małych sklepach utarg z towarów akcyzowych to 1/3, a czasem nawet połowa - wyjaśnia dr Andrzej Faliński, specjalista od handlu detalicznego. - Żeby utrzymać mały sklep, trzeba mieć koncesję, alkohol często ratuje takie biznesy. Ograniczenia sprzedaży zmniejszą zyski i zwyczajnie dobiją tych, którzy już i tak ledwo wiążą koniec z końcem - podsumowuje.

Zdaniem ekspertów skutki zakazu mogą odczuć również właściciele sklepów franczyzowych, które utrzymują się nie tyko ze sprzedaży alkoholu. Większość z nich kończy pracę o godz. 23, więc zakazem objęta byłaby tylko godzina. Godzina jednak ma w tym przypadku znaczenie. - Takie sklepy są zazwyczaj bardzo dokładnie wyliczone, musi na nich zarobić franczyzodawca, franczyzobiorca i trzeba jeszcze zapłacić pracownikom - mówi dr Faliński. - Nawet, jeśli te straty będą niewielkie, to sieciówki będą miały problem - kwituje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, alkohol, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2018

do wyborów !Najwyższy czas zakazać PISu w Polsce !!!!!!!!!

24-04-2018

AdaZakaz zakupów w niedzielę Zakaz alkoholu zakaz Zakaz Zakaz co za kraj

24-04-2018

emeryt09I jak dawniej będziemy chodzili do BABCI ( na meline) po alkohol bo czasami zabraknie a pić się chce.

Rozwiń komentarze (31)