Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Armia NATO ćwiczy w Norwegii

0
Podziel się:

Ćwiczenia są testem pełnej gotowości operacyjnej Sojuszniczego Dowództwa Lądowego w Izmirze w Turcji.

Armia NATO ćwiczy w Norwegii
(PAP/EPA)
bEUCVpjF

Kilkudziesięciu żołnierzy ze szczecińskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ćwiczy z innymi sojuszniczymi wojskami. Ćwiczenia są testem pełnej gotowości operacyjnej Sojuszniczego Dowództwa Lądowego w Izmirze w Turcji.

Jak powiedział rzecznik Korpusu ppłk Wojciech Wiśniewski, powstała w wyniku reformy strukturalnej jednostka w Izmirze w przypadku konfliktu zbrojnego może przejąć funkcje _ przełożonego _ szczecińskiej jednostki. Polscy żołnierze ćwiczą w Norwegii od dzisiaj do przyszłego piątku.

Ćwiczenia Trident Lance 14 odbywają się jednocześnie w kilku rejonach, m.in. w Połączonym Centrum Wojennym (Joint Warfare Centre) w Stavanger w Norwegii, Centrum Treningowym Wielonarodowych Dowództw Połączonych (Joint Multinational Command Training Centre) w Grafenwoehr w Niemczech, a także w greckich Salonikach czy Stambule" - dodał ppłk Wiśniewski.

bEUCVpjH

Dowództwo Lądowe w Izmirze, na czas ćwiczeń, podlega Dowództwu Sił Połączonych w Neapolu (Joint Force Command Naples). Pełni też rolę dowodzącego trzema korpusami: szybkiego reagowania z Turcji i Grecji oraz Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Żołnierze z jednostki szczecińskiej przebywają głównie w Stavanger, ale oddelegowali też dwóch oficerów łącznikowych do dowództwa komponentu lądowego w Niemczech.

Dla szczecińskiego Korpusu udział w Trident Lance jest jednym z elementów przygotowawczych do najważniejszego przedsięwzięcia treningowego w 2015 r. - ćwiczeń _ Compact Eagle 15 _, planowanych na listopad w Warszawie i jej okolicach, oraz do oceny gotowości bojowej Kwatery, planowanej na 2016 r. Oba przedsięwzięcia będą się odbywały w oparciu o scenariusz wykorzystywany podczas Trident Lance, stąd też możliwość jego oceny, analizy mocnych i słabych stron, znacząco pomoże we własnych przygotowaniach - ocenił ppłk Wiśniewski.

Scenariusz ćwiczenia oparty jest na fikcyjnej sytuacji konfliktu zbrojnego, gdy dochodzi do kolektywnej obrony jednego z członków NATO. Trzon Korpusu Północno-Wschodniego stanowią żołnierze z Polski, Danii i Niemiec. Utworzyły go w 1999 r. właśnie te trzy państwa. Obecnie należy do niego 14 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

bEUCVpjN

W 2006 r. Rada Północnoatlantycka formalnie wyznaczyła Dowództwo Korpusu jako _ dowództwo sił niższej gotowości _ (mają od 91 do 180 dni na przygotowanie się do udziału w misji). Żołnierze WKP-W pełnią służbę w Afganistanie jako Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Pierwsza misja, w jakiej wzięli udział, miała miejsce w 2007 r., druga w 2010 r. Obecnie, od stycznia br., jednostka po raz trzeci bierze udział w misji ISAF, a jej obecność w Afganistanie ma potrwać do końca 2014 r.

We wrześniu na szczycie w Newport w Walii uzgodniono utworzenie w ramach Sił Odpowiedzi NATO tzw. szpicy, która może być rozmieszczona i użyta w bardzo krótkim czasie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił podczas wizyty w Warszawie na początku października br., że siły _ szpicy _ będą liczone w tysiącach. Media podawały, że dowództwo _ szpicy _ może być zlokalizowane w szczecińskim Korpusie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m264171.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina-w-nato-czechy-sa-przeciwne,93,0,1665117.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czechy są przeciwne Ukrainie w NATO Powinna przejść proces finlandyzacji. Oznacza to ograniczenie swobody w polityce zagranicznej w zamian za brak ingerencji w politykę wewnętrzną przez państwo sąsiednie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m302625.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/drzwi-do-nato-musza-byc-dla-ukrainy-otwarte,142,0,1664910.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Drzwi do NATO muszą być dla Ukrainy otwarte _ Rezygnacja Sojuszu z tego postulatu byłaby największym zwycięstwem prezydenta Rosji Władimira Putina - ostrzega komentator.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m322229.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-stoltenberg-nato-nadal,128,0,1664384.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Stoltenberg: NATO nadal otwarte dla Ukrainy Podkreślił, że polityka otwartości Sojuszu dobrze się sprawdziła w ciągu ostatnich 20 lat.
bEUCVpki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)