Notowania

atom w iranie
01.04.2015 20:02

Atom w Iranie. Netanjahu naciska na zmiany w umowie z Teheranem

Wiarygodność Netanjahu w oczach świata stanęła jednak pod znakiem zapytania, gdy media ujawniły tajny raport Mossadu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nanking2012/CC BY-SA 3.0/en.wikipedia.org)

Izraelski premier Benjamin Netanjahu apeluje o zmiany w negocjowanej właśnie umowie nuklearnej z Iranem. Domaga się, by wspólnota międzynarodowa postawiła Teheranowi znacznie ostrzejsze warunki. Netanjahu mówił o tym w czasie spotkania w Jerozolimie z przewodniczącym amerykańskiej Izby Reprezentantów, republikaninem Johnem Boehnerem.

Izraelski premier to najbardziej zagorzały krytyk umowy nuklearnej z Iranem. W ostatnich dniach aż cztery razy wypowiadał się przeciwko zawieraniu przez świat porozumienia. Podczas spotkania z Johnem Boehnerem powtórzył, że umowa na obecnych warunkach daje zwycięstwo Iranowi, który będzie w stanie wyprodukować broń jądrową.

Netanjahu zaapelował, by świat postawił Iranowi znacznie ostrzejsze warunki niż dotychczas. - Wspólnota międzynarodowa musi uzyskać znacznie lepszą umowę. Chodzi o to, by zmniejszyć możliwości irańskiej infrastruktury atomowej. Warunkiem zniesienia sankcji powinna być zmiana zachowania Iranu czyli powstrzymanie agresji w regionie i koniec z groźbami pod adresem Izraela - podkreślił Netanjahu.

Wcześniej izraelski premier mówił, że jeśli świat podpisze umowę z Teheranem w takim kształcie, w jakim zapowiadano, to Iran będzie w stanie wyprodukować broń jądrową w ciągu roku.

Wiarygodność Netanjahu w oczach świata stanęła jednak niedawno pod znakiem zapytania, gdy media ujawniły tajny raport Mossadu, który przedstawiał rozbieżne w stosunku do deklaracji premiera analizy sytuacji w Iranie.

Intensywne negocjacje świata z Iranem trwają właśnie w szwajcarskiej Lozannie. Termin na zawarcie umowy politycznej minął wczoraj, ale rozmowy zostały przedłużone. Społeczność międzynarodowa domaga się, by Teheran zmniejszył aktywność w ośrodkach jądrowych tak, aby nie mógł wyprodukować broni atomowej. Z kolei Iran chce w zamian zniesienia dotkliwych sankcji.

Czytaj więcej w Money.pl
UE przedłuża zawieszenie sankcji wobec Iranu Kraje zachodnie od dłuższego czasu obawiają się, że Iran pracuje nad zbudowaniem bomby atomowej. Teheran zapewnia zaś, że jego program ma charakter pokojowy.
Trudne negocjacje z Iranem. Ile to potrwa? Dyplomatyczne wysiłki na rzecz ograniczenia kontrowersyjnego irańskiego programu trwają od dekady.
Szpiedzy w Iranie? Teheran oskarża Agencja Reutera zwraca uwagę, że Iran wielokrotnie informował o oznakach - jak to nazywa - zagranicznego spisku mającego na celu sabotowanie irańskiego programu nuklearnego.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz